patronDzień Patrona na trwałe wpisał się w tradycję naszej szkoły. Jak co roku, w maju, cała społeczność szkolna świętowała wyjątkową uroczystość. Typowe zajęcia się dziś nie odbyły. Za to uczniowie uczestniczyli we wspaniałej lekcji historii – lekcji o patronie – hetmanie Janie Amorze Tarnowskim.

A wszystko zaczęło się o godzinie 9:30 od odśpiewania hymnu szkoły oraz przywitania przez p. dyrektora Pawła Dobrowolskiego zaproszonych gości. Tak rozpoczęła się oficjalna część imprezy, w której szczególnie uhonorowano wyjątkowe osoby. Pan Andrzej Oręziak - wieloletni prezes Tarnobrzeskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego - otrzymał tytuł „Zasłużony dla Hetmana”, a p. prof. Jacek Bąk  - nauczyciel fizyki  i założyciel szkoły - uhonorowany został  tytułem „Zasłużony Profesor Hetmana”. Pan Jacek Bąk dodatkowo otrzymał szczególny prezent: portret namalowany przez p. Przemysława Zamojskiego. Laudację na cześć wyróżnionych wygłosiła p. Maria Orzeł-Łysiak, wieloletnia dyrektor szkoły, a statuetki wręczyła p. Renata Piotrowska, przewodnicząca Rady Szkoły.

Część artystyczna uroczystości poświęcona została  patronowi, hetmanowi Janowi Tarnowskiemu. Społeczność szkolna dowiedziała się, jak doszło do nadania tego imienia. Po krótkim wykładzie Tomasza Rysia – finalisty Olimpiady Historycznej – przedstawiającym sytuację gospodarczą w XVI wieku – odbyła się projekcja filmu, w którym zaprezentowano hetmana Jana Tarnowskiego jako wybitnego stratega, polityka i humanistę. Wiersz, jaki po śmierci naszego patrona napisał Jan Kochanowski, wyrecytował Jan Smykla z klasy II e. Na koniec prowadzące uroczystość - Ola Bogdańska i Jagoda Kucharzyk - zachęciły wszystkich do wspólnego zaśpiewania  pięknej piosenki Jana Pietrzaka o niełatwych drogach do niepodległości  „Żeby Polska była Polską”.

Po krótkiej przerwie na staropolski poczęstunek – chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym - odbył się koncert pt. „Impresje poetyckie” poprowadzony przez Wojtka Furdynę i Olę Bogdańską. Przedstawione w nim utwory są efektem twórczości artystycznej uczniów „Hetmana”, którzy swoje talenty prezentowali na różnych scenach naszego miasta i okolic, zdobywali nagrody i wyróżnienia.

Jako pierwsza wystąpiła Emilka Piątkowska w piosence „Miasteczko cud” z tekstem Agnieszki Osieckiej, wybitnej poetki przez całe życie związanej z polska sceną muzyczną. Piosenkę  Agnieszki Osieckiej zaśpiewała także Natalia Ciecierska -  laureatka III nagrody IX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Teatralnej.

Publiczność miała wyjątkową okazję usłyszeć także piękne interpretacje poezji. Justyna Kosior, Aleksandra Ciżyńska oraz Michalina Gosztyła z klasy 1c zabrały słuchaczy do świata poezji i słowa. Dziewczyny reprezentowały naszą szkołę w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Dzięki swojej ciężkiej pracy, prawdziwemu kunsztowi poetyckiemu wywalczyły wyróżnienia. Ponadto Justyna Kosior zakwalifikowała się do II etapu wspomnianego konkursu, który odbył się w Rzeszowie. Justyna wyrecytowała fragment książki J. D. Salingera „Buszujący w zbożu”. Ola zaprezentowała fragment prozy Bronki Nowickiej „Uwolnić kamień”, natomiast Michalina przedstawiła monodram ze spektaklu Jerzego Masłowskiego „Marzycielka”.

Piękny wiersz pt. „Traktat pokojowy” Aleksandry Tomczak z II a, nagrodzony podczas przeglądu twórczości młodych artystów „Poetycka wiosna”, wyrecytowała koleżanka z klasy młodej poetki,  Magdalena Paź.

Podczas koncertu widzowie obejrzeli także prace plastyczne utalentowanych artystek: Patrycji Pacholskiej z klasy II a, oraz Julii Turbacz z klasy I b, które z sukcesami wystartowały w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Świat moich marzeń”.

Nie zabrakło także utworów instrumentalnych. Aplauz publiczności wywołała skrzypcowa impresja „Kaprysu polskiego” Grażyny Bacewicz w wykonaniu Magdaleny Bobowik, wyróżnionej w XIII Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej im. Wandy Wiłkomirskiej w Krasiczynie, oraz utwór Georga Telemana zagrany na flecie przez naszego katechetę, o. Grzegorza Dońca OP.

Na imprezie zaprezentowali się również młodzi artyści, których talent dał się poznać podczas jesiennego koncertu „Na polską nutę” . Są to Karolina Nawrot w premierowym wykonaniu piosenki pt. „Skończoność” do słów Bolesława Leśmiana oraz Wiktor Pluta (z chórkiem: Karolina Nawrot i Wiktoria Ziarko), który zachwycił publiczność utworem „Zegarmistrz światła” Tadeusza Woźniaka.

W gronie wykonawców zagościła także Magdalena Krzyżek, która 15 czerwca wystąpi w eliminacjach regionalnych Ogólnopolskiego Konkursu „Wygraj Sukces”. Magda zaśpiewała piosenkę „Jeszcze w zielone gramy” z tekstem Wojciecha Młynarskiego

Koncert, który dostarczył słuchaczom wielu wzruszeń, pięknych artystycznych doznań był wspaniałym dopełnieniem tego miłego przedpołudnia.

Na zakończenie p. Dyrektor podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

(UŻ)

AK_01.JPG AK_02.JPG AK_03.JPG AK_04.JPG AK_05.JPG AK_06.JPG AK_07.JPG AK_08.JPG AK_09.JPG AK_10.JPG AK_11.JPG AK_12.JPG AK_13.JPG AK_14.JPG AK_15.JPG AK_16.JPG AK_17.JPG AK_18.JPG AK_19.JPG AK_20.JPG AK_21.JPG AK_22.JPG AK_23.JPG AK_24.JPG AK_25.JPG AK_26.JPG AK_27.JPG AK_28.JPG AK_29.JPG AK_30.JPG AK_31.JPG AK_32.JPG AK_33.JPG AK_34.JPG AK_35.JPG AK_36.JPG AK_37.JPG AK_38.JPG