wyspa 600x380Jak radzić sobie w dżungli? Czy da się oswoić tygrysa? Gdzie można odkryć skarb? Jak do niego dotrzeć? Dlaczego najważniejszy jest niebieski?... na takie pytania można było uzyskać odpowiedź podczas dwudniowych warsztatów profilaktycznych „Archipelag Skarbów”, zorganizowanych w Hetmanie dla uczniów klas pierwszych, a także dla rodziców i nauczycieli przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej. W dżungli kontaktów międzyludzkich, skomplikowanych relacji między młodymi ludźmi a dorosłymi, trudno czasem znaleźć ścieżkę prowadzącą do porozumienia. Mimo tego, że wszyscy chcą dobrze, rodzice bardzo kochają swoje dzieci i wręcz „chcą im nieba przychylić”, pedagogowie zaś pragną prowadzić uczniów na najwyższe szczyty, często dochodzi do napięć i nieporozumień.

Czasem dobrze uświadomić sobie prawdy bardzo oczywiste – że każdy potrzebuje zrozumienia i akceptacji, że prawdziwa miłość to czyny, wzajemna troska i pomoc. Nawet z najtrudniejszymi uczuciami jak: złość, lęk czy zazdrość, można sobie poradzić, gdy wiemy, co jest dla nas najważniejsze. Uda się również osiągnąć najgłębsze pragnienia i marzenia, gdy wyruszymy w drogę, mając „dobre mapy i kompetentnych przewodników”. Hetmaniacy dobrze wiedzą, że do wielkich celów dochodzi się przez trudy i wyrzeczenia (nie darmo hasłem szkoły jest zawołanie rodu Tarnowskich - "Tendite in astra, viri"/dążcie do gwiazd, mężowie). Będąc wiernymi swoim ideałom, nie ma co się bać wymagań, wysiłku i pracy nad samym sobą. Nikogo nie trzeba przekonywać, że zdrowy i mądry styl życia (unikanie przemocy, alkoholu, narkotyków, pornografii) prowadzi ku trwałej miłości i szczęśliwej rodzinie. Więcej z pewnością też można uzyskać, bazując na potencjale młodzieży niż na krytykowaniu jej zachowań (pochwała bowiem bardziej mobilizuje). Każdy jest gwiazdą, może oswoić „swoje tygrysy” (złości, gniewu, nałogu, seksualizmu itp.), znaleźć swój życiowy skarb… aktywne ćwiczenia pod okiem prowadzących trenerów (p. Edyty Piotrowskiej, p. Małgorzaty Grzybowskiej, p. Krzysztofa Laskusa), wspólna zabawa i szantowy śpiew, a ponadto przyswajane treści z pewnością zostawiły w każdym jakiś ślad. „Wyrusz w drogę. Nie czekaj, aby zrobić coś dobrego, na okazje, które może nigdy się nie pojawią. Nadszedł już czas działania". :)

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg