AK 03Doczekaliśmy się dwóch nowych tomików w szkolnej serii wydawniczej „Biblioteka HETMANA”: ósmego i dziewiątego! Ich promocji towarzyszył – jak zwykle – Wieczór autorski, który odbył się w minioną sobotę, 21 września. Ta idea, propagowania szeroko rozumianej twórczości uczniów i absolwentów szkoły, zrodziła się trzy lata temu. Dotychczasowy dorobek wydawniczy obejmuje: opowiadania, wiersze, zadania matematyczne i chemiczne, eseje oraz  przepiękne ilustracje i zdjęcia. Wieczór autorski to święto szkoły, prezentacja kreatywności uczniów i absolwentów, wreszcie – szansa spotkania się w kręgu naszej, już coraz większej, hetmańskiej Rodziny!

Tym razem bohaterami wieczoru była siedmioosobowa grupa składająca się z  autorów, ilustratorów i muzyków. Tom ósmy pt. „W rytmie serca”, na który składają się dwa opowiadania i szereg wierszy, stworzyły dziewczyny: Adriana Kapała, Ewelina Barszcz, Aleksandra Tomczak, Karolina Pakulska, a zilustrowała – Nina Żyłowicz. Tom dziewiąty zawiera miniatury prozatorskie pt. „Danse macabre” autorstwa Kamila Suski, z jego ilustracjami oraz kompozycją muzyczną Magdaleny Bobowik, specjalnie napisaną na potrzeby tomu i dołączoną w kodzie QR.

Gospodarzem wydarzenia był prowadzący, Jakub Dryś, z klasy I „a”, który świetnie wywiązał się ze swojego zadania. Spokojnie, dowcipnie z wyczuciem i dużą swobodą zapowiadał kolejne atrakcje wieczoru oraz pięknie poprowadził rozmowy z artystami, eksponując ich wyjątkową rolę. Kuba zaprezentował również wspaniałą bajkę napisaną przez przyjaciela szkoły, dziekana Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr Małgorzatę Makowską – Brzychczyk.

Nadzwyczajną dawkę emocji zapewnili obecnym muzycy i wokaliści. W atmosferę poetyckich wzruszeń wprowadził słuchaczy absolwent szkoły, Piotr Pluta, wykonując arcytrudny utwór Janusza Radka „Pocztówka z Avignon”. Piotr dał nam się już poznać jako charyzmatyczny leader zespołu NOT YET, tym razem pokazał jeszcze inne, aktorsko-poetyckie oblicze. Nie kazał się również długo prosić i wykonał (jeszcze inny w klimacie) utwór na bis w finale koncertu.

Pięknie zaprezentowali się w duecie i wzruszyli do łez: Patrycja Pacholska z klasy 3 „a” (wokal) i absolwent, Michał Paszta (gitara), klimatycznie wykonując wielki przebój Cyndi Lauper „Time after time”. Partycję podziwiać mogliśmy także w utworze „Bluesada” zespołu After Blues, jak również jako artystkę-plastyka, ponieważ wystawa jej prac pt. „Animals” towarzyszyła Wieczorowi autorskiemu.

Subtelnie całość koncertu podsumowała Julia Turbacz z klasy 2 „b”, występując z ukulele i śpiewając przebój „I’m Yours” Jasona Mraza, czym podbiła serca słuchaczy, zwłaszcza obecnych na koncercie samurajów!

À propos samurajów. Grupa rekonstrukcyjna KATANA, pod wodzą pana Jacka Kmuka, jako mili goście towarzyszyli Ninie Żyłowicz, ilustratorce tomiku 8, w prezentacji rytuału parzenia herbaty. Nina, miłośniczka kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, w oryginalnym japońskim stroju, znakomicie opowiadała o poszczególnych etapach powstawania boskiego napoju.

Nowością podczas tegorocznego Wieczoru autorskiego były dwa układy taneczne. Pierwszy z nich, w choreografii Pauliny Figińskiej, zatańczyły Aleksandra Ciżyńska i Julia Szyszkowska. Drugi – do muzyki skomponowanej przez Magdaleną Bobowik i we własnej choreografii, brawurowo wykonały: Aleksandra Ciżyńska, Justyna Kosior i Marianna Zych. Występy dziewcząt zrobiły piorunujące wrażenie!

Popisy młodych artystów stanowiły oryginalne tło dla najważniejszej części Wieczoru, to znaczy prezentacji wybranych utworów z obu tomików oraz rozmowy z autorami. W klimat twórczości poetyckiej i prozatorskiej wprowadziły słuchaczy fantastyczne recytacje w wykonaniu Gabrieli Kasprowicz i Weroniki Rębacz z klasy 2 „c’. Prowadzący, Kuba Dryś,  kierował rozmową z gośćmi tak, by ukazać wszechstronność ich zainteresowań, określić źródła inspiracji artystycznych, wskazać na oryginalność twórczą czy poplotkować o szkole, planach na przyszłość lub kulinarnych pasjach.

W finale spotkania przedstawicielka Sejmiku Uczniowskiego, Justyna Kosior, podziękowała bohaterom wieczoru, wręczając każdemu imienną babeczkę z ogniem wprost z Olimpu. Potem nastąpiły uściski, gratulacje i obowiązkowe dawanie autografów!   

To był niesamowity czas! Każdy znalazł mnóstwo duchowej strawy, a jeśli ktoś opadł na chwilę z sił pod wpływem wrażeń z rewelacyjnych występów, mógł pokrzepić ciało pysznymi ciastkami, wspaniałymi regionalnymi jabłkami, kawą lub herbatką. (rd)

Zostało jeszcze kilka tomików „W rytmie serca”. Zainteresowanych nimi proszę o zgłaszanie się do p. R. Dąbrowskiej.

AK_01.jpg AK_02.jpg AK_03.jpg AK_04.jpg AK_05.jpg AK_06.jpg AK_07.jpg AK_08.jpg AK_09.jpg AK_10.jpg AK_11.jpg AK_12.jpg AK_13.jpg AK_14.jpg AK_15.jpg AK_16.jpg AK_17.jpg AK_18.jpg AK_19.jpg AK_20.jpg AK_21.jpg AK_22.jpg AK_23.jpg AK_24.jpg AK_25.jpg AK_26.jpg AK_27.jpg AK_28.jpg AK_29.jpg AK_30.jpg AK_31.jpg AK_32.jpg AK_33.jpg AK_34.jpg AK_35.jpg