33Wczoraj, 24 września, w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu, miała miejsce nietypowa lekcja historii. Społeczność naszej szkoły i zaproszeni goście spotkali się aby wspólnie uczcić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Hasłem przewodnim akademii był „Tarnobrzeski wrzesień 1939”. Prowadzący, uczniowie klasy IId: Marysia Malinowska i Wojtek Barszcz, wprowadzili zgromadzonych w tematykę spotkania.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał pan Dyrektor Paweł Dobrowolski, który odniósł się do tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat, jednocześnie zwracając się do młodzieży z prośbą o powagę i skupienie oraz o wspólne przeżywanie tej smutnej rocznicy. W tematykę kampanii wrześniowej wprowadził słuchaczy krótkometrażowy film animowany pt. „A więc wojna”. Następnie Mikołaj Majka, uczeń klasy IId, laureat Ogólnopolskiej Olimpiady „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego” zaprezentował bardzo ciekawy wykład dotyczący pierwszych tygodni września1939r. w Tarnobrzegu. W swoim referacie uczeń wykorzystał archiwalne zdjęcia miasta, a także przybliżył zgromadzonym sylwetki dowódców i cywilów, którzy zapisali się w historii naszej małej ojczyzny, jak np. porucznik Józef Sarna. Mikołaj zwrócił się do rówieśników z prośbą o pamięć. Swoimi osobistymi refleksjami na temat II wojny światowej podzielił się również pan Paweł Niedźwiedź, zastępca Burmistrza Sandomierza. Apelował do młodych Hetmaniaków o wzajemny szacunek i wykorzystanie w pełni możliwości jakie daje im życie w wolnym, niepodległym kraju. W międzyczasie na sali rozbrzmiewały polskie pieśni patriotyczne (odśpiewaliśmy wspólnie „Wojenko, wojenko” i „O mój rozmarynie”). Z kolei wokalistki: Natalia Ciecierska (IIIa) i Magdalena Krzyżek (IId) zabrały nas w nostalgiczną podróż poetyckim wykonaniem piosenek: „Rozkwitały pąki białych róż” i „Kolęda warszawska”. Głównym punktem programu była prezentacja historycznej gry bitewnej „Wrzesień 1939”. Pan Tomasz Ciach, opiekun szkolnej sekcji gier strategicznych i koła modelarskiego omówił tajniki tego oryginalnego narzędzia dydaktycznego. Towarzyszyli mu członkowie stowarzyszenia modelarzy redukcyjnych, którzy na żywo, w czasie trwania akademii, rozegrali jedna turę bitwy z kampanii wrześniowej na przygotowanych wcześniej stanowiskach. W tym samym czasie również Tomasz Strycharz wykonał model polskiego czołgu TKS.

Upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończyliśmy projekcją animowanego filmu „Niezwyciężeni”, ukazującego walkę Polaków o wolność od pierwszego dnia wojny aż do upadku komunizmu w Europie w 1989r. Mamy nadzieję, że taka forma uczczenia pamięci bohaterów września 1939 r. na długo pozostanie w naszych wspomnieniach. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: młodzieży, nauczycielom i zaproszonym gościom. Szczególne podziękowania należą się panu Przemysławowi Zamojskiemu za wykonanie plakatu okolicznościowego a także Bartkowi Prysakowi, uczniowi kl. IIe, dzięki któremu nagłośnienie i obsługa techniczna były na najwyższym poziomie.

Niech nasza Ojczyzna pozostanie dla nas na zawsze największą wartością. (an)

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG 18.JPG 19.JPG 20.JPG 21.JPG 22.JPG 23.JPG 24.JPG 25.JPG 26.JPG 27.JPG 28.JPG 29.JPG 30.JPG 31.JPG 32.JPG 33.JPG 34.JPG 35.JPG 36.JPG 37.JPG 38.JPG 39.JPG 40.JPG 41.JPG 42.JPG 43.JPG 44.JPG 45.JPG 46.JPG 47.JPG 48.JPG 49.JPG 50.JPG 51.JPG 52.JPG 53.JPG