Dzień Krajobrazu 2„Niech twoje serce podróżuje bez bagażu, ponieważ to, co ze sobą przyniesiesz, stanie się częścią krajobrazu” (Anne Bishop). Można powiedzieć, że słowa te dobrze oddają przesłanie Dnia Krajobrazu, który odbył się w Hetmanie 21 października. Spotkanie miało miejsce na lekcji wychowawczej, na holu szkoły, a rozpoczęła je p.Małgorzata Chabel, a następnie p.Przemysław Zamojski wprowadził nas w tematykę krajobrazu przez pryzmat sztuki, widzianego jako wyjątkowe zestawienie barw formy i wielu emocji. Swoje wystąpienie podsumował słowami, iż dobrze byłoby, gdyby człowiek umiejętnie odnalazł swoje miejsce w krajobrazie, a krajobraz miejsce w sercu każdego człowieka. Profesor Zamojski przygotował wraz z uczniami wyjątkową wystawę prac interpretujących tematykę krajobrazu bardzo klasycznie, jak i wyjątkowo nietypowo, np. w ujęciu samych barw natury.

 

Drugą część spotkania stanowiła projekcja filmu i prelekcja z prezentacją p.Janusza Wepsięcia, przyrodnika i pracownika programu Natura 2000. Z pewnością temat, który przedstawił prelegent był zaskoczeniem dla większości słuchaczy. Historia, bo chyba tak można nazwać ten wykład, dotyczyła pobliskiej nam rzeki Smarkatej i działań naszych lokalnych przyrodników, mających na celu utworzenie rezerwatu przyrody wzdłuż prawie nietkniętego przez człowieka odcinka tej malowniczej rzeczki na granicy nadleśnictwa Nowa Dęba i Mielec. Okazuje się, że to wyjątkowe miejsce nie tylko w skali naszego regionu, ale całego kraju. Dość wspomnieć, że to siedlisko wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt, takich jak pływacz, owadożerna roślina, czy występujący już bardzo rzadko w Polsce, rodzimy gatunek raka szlachetnego lub podobnie rzadkiej sóweczki, najmniejszej sowy w Polsce. Dolina Smarkatej obejmuje również liczne siedliska bobrów i liczące sobie wiele tysięcy lat torfowiska. Jest więc o co walczyć i długo można by jeszcze wymieniać walory tego miejsca. Zainteresowanych odsyłamy do stron wolnerzeki.pl, gdzie znajdziecie Państwo więcej informacji na temat tego i podobnych projektów, a najlepiej wybierzcie się tam sami z rodziną. To na prawdę niedaleko. Gwarantujemy, że zdziwicie się, jak piękne i wyjątkowe miejsca mamy „pod nosem”. Tylko pamiętajmy, zostańmy częścią tego krajobrazu, ale tak, żeby on mógł na zawsze pozostać w naszych sercach i sercach tych, którzy po nas do niego przybędą. (KW)

Dzień Krajobrazu wzbogaciły, specjalnie przygotowane na tę okazję, prace plastyczne uczniów. Tak działania swoich podopiecznych skomentował nauczyciel wiedzy o kulturze i historii sztuki, p. Przemysław Zamojski:

Uczniowie  „Hetmana” twórczo zinterpretowali  malarskie światy prof. Leona Tarasewicza. Rytmy, kolory i  forma wykraczająca często poza  granice płótna (jak to bywa często w  twórczości samego Mistrza) były kompasem dla  prób i ćwiczeń kompozycyjnych  towarzyszących Dniu Krajobrazu. Emocje  pejzażu przełożone  na indywidualną relację  odnotowywaną plamą, pasami barwnych pól, energią  pulsującej  materii  farb, zawisły w  murach Szkoły, tworząc  mozaikę połyskliwej różnorodności. Podług  Tarasewicza, abstrakcyjne obrazy, wcale nie wywodzą się z  idei abstrakcji. Są oparte na  konkrecie, drzewie, trzcinach, stogach, kamieniach… czy obserwacji zmienności pór roku. Wywiedzione z tradycji polskiego  pejzażu, śpiewają  jednak  pieśń pełną  oryginalnej odrębności, wskazując nowe  horyzonty współczesnej sztuki  polskiej. Sztuka  pełna odwagi, jest  odbiciem natury, która  odrealniona, staje  się  metafizycznym  poematem, filozofowaniem, wreszcie samym  czystym  malarstwem. Ludzie sztuki są  zawsze  forpocztą  kultury. Staramy się  pamiętać  o  tym  w  „Hetmanie”.

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg HETMAN_001.JPG HETMAN_002.JPG HETMAN_003.JPG HETMAN_004.JPG HETMAN_005.JPG HETMAN_006.JPG HETMAN_007.JPG HETMAN_008.JPG HETMAN_009.JPG HETMAN_010.JPG HETMAN_011.JPG HETMAN_012.JPG HETMAN_013.JPG HETMAN_014.JPG HETMAN_015.JPG HETMAN_016.JPG HETMAN_017.JPG HETMAN_018.JPG