Koncert koled2020 800Mario, czy już wiesz” – teledysk przygotowany przez Szkolną Grupę Wokalną rozpoczął w pierwszy piątkowy wieczór Nowego 2020 Roku wspaniałą muzyczną kolację. W progach na Dominikańskiej 7 zagościli uczniowie Niepaństwowej Szkoły Muzycznej I stopnia wraz z jej dyrektorem p. Krzysztofem Zwierzyńskim. Powitani ciepłymi słowami przez gospodarza Hetmana, p. Pawła Dobrowolskiego, stworzyli niezwykły klimat swym wykonaniem świątecznych kolęd, pastorałek i innych współgrających tematycznie piosenek. Zabrali licznie zgromadzoną publiczność w niesamowitą podróż po różnych salonach muzycznych aż do gospelowych chórów za Oceanem, łącząc tradycyjne teksty z nieprzeciętnymi aranżacjami (jak choćby „Ty wiesz najlepiej”, mało znany utwór z repertuaru Krystyny Prońko).

Mogliśmy usłyszeć dobrze znane kolędy „Oj maluśki”, „Wśród nocnej ciszy”, „Do szopy” czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” w wykonaniu młodych adeptów sztuki solo lub w zespole. Wśród śpiewających znaleźli się i nasi uczniowie – Wiktoria Ziarko, Karolina Nawrot i Wiktor Pluta. Pomiędzy te utwory umiejętnie zostały wplecione inne, jak choćby „Scena to dziwna” Jacka Kaczmarskiego, „Bądź dobry tak jak chleb” zespołu Universe, „Kolęda dla nieobecnych”, znana z repertuaru „Kolęd na koniec wieku” Zbigniewa Preisnera, oraz „Kolęda Warszawska 1939” napisana na obczyźnie przez Stanisława Balińskiego na pierwsze Boże Narodzenie pod okupacją niemiecką. Niespodzianką na pewno była „Wieża Babel” z kultowego musicalu „Metro” i „Zegarmistrz światła” Tadeusza Woźniaka. Swoisty zaś deser stanowiły utwory „Amazing Grace”, „They got the Word” wykonane w stylu gospel.

Słychać było różne aranżacje, różne głosy, różne języki, ale też i okrzyki zachwyconych słuchaczy. Wśród wykonawców wyróżnił się hetmański chór „Vox Hetmaniae” z tradycyjną kolędą „Cicha noc” zaśpiewaną w 5 językach (po polsku, angielsku, rosyjsku, niemiecku i po łacinie). Ponadto nasi chórzyści włączyli się we wspólny śpiew z uczniami szkoły muzycznej, wykonując razem „Oh Happy Day” i „Za kolędę dziękujemy”. Ten ostatni utwór wywołał niegasnące brawa i owacje. Kolacja mogłaby trwać i trwać… Mamy nadzieję, że spotkamy się razem w tym samym miejscu, może wcześniej niż za rok, jak zasugerował dyrektor Zwierzyński, kiedy na zakończenie przedstawił imiennie swoich uczniów (Asię, Natalię, Patrycję, Bartka, Martę, Alicję...) i podziękował za gościnę.