wolontariatWolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa. Brzmi to bardzo pięknie, ale właściwie, dlaczego wolontariusze, nie otrzymując za swoją pracę żadnych materialnych rzeczy, wciąż chętnie pomagają? Takie pytanie skierowałam do kilkorga uczniów-wolontariuszy. A oto ich odpowiedzi.

Piotr: W moim wieku nie potrzebuję pieniędzy, a jeśli mam okazję zrobić coś dobrego, produktywnego, co sprawi, że ktoś będzie szczęśliwy - to mi to wystarczy. Najlepszą nagrodą jest właśnie uśmiech: na twarzy starszej osoby, kogoś chorego czy nawet rówieśnika. Bardzo lubię pomagać i będę starał się robić to jak najdłużej.

Julia: Osobiście, lubię patrzeć na radość innych, gdy oferuję im swoją pomoc.
Marianna: Wolontariusze pomagają, ponieważ ich system wartości przedkłada kontakt z drugim człowiekiem nad materialne wynagrodzenie. Płynąca z tego działania satysfakcja potrafi być „swoistą zapłatą” za włożony trud, a wdzięczność potrzebującej osoby i jej uśmiech - motywacją do dalszego pomagania.
Łukasz: Jest to mój moralny obowiązek jako człowieka.


Jak wynika z powyższych odpowiedzi, każdy z moich rozmówców patrzy na wolontariat w jakiś szczególny dla siebie sposób. Łączy ich jednak chęć niesienia pomocy innym. To piękne zjawisko inspiruje ludzi na całym świecie. Co roku 5 grudnia odbywa się Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, tego dnia organizowane są różnego r
odzaju uroczystości, będące dowodem uznania dla milionów społeczników całego świata. Jak wiemy, w naszej hetmańskiej rodzinie również istnieje Klub Wolontariusza, który działa pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Chabel. Pragnąc wyróżnić naszych lokalnych dobroczyńców, z niewielkim opóźnieniem, bo 17 grudnia, zorganizujemy Dzień Wolontariatu w naszej szkole. W tym roku, tradycyjnie, odbędzie się również zbiórka na rzecz schronisk. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wspaniałym przedsięwzięciu.(Julia Karbarz, 1c)