2Hetmańskie kółko fotograficzne zaprasza na listopadową wystawę, na której swoje fotografie prezentuje Piotr Chmielowiec (klasa 3d). Są to fotografie m.in. z gatunku „street photography”, fotografii ulicznej, jak zwykło się nazywać pewien specyficzny typ reportażu, który tak naprawdę reportażem nie jest, gdyż nie koncentruje się na całości jakiegoś konkretnego wydarzenia, ale na migawkach wyjętych z dynamiki codziennego życia.

W tym gatunku fotografii ważny jest ulotny moment, chwila w czasie, gdy wszystkie elementy zdjęcia, czyli kompozycja, temat, światło układają się w jedną spójna całość, tzw. „moment decydujący”. Określenie „decydujący moment” zostało po raz pierwszy użyte przez mistrza fotografii ulicznej jakim był Henri Cartier-Bresson. Opisując swoją technikę w książce o tym samym tytule z roku 1952, wskazuje on, że decydujący moment to esencja fotografii, gdzie ulotna chwila zostaje zamrożona w idealnym kadrze, a spust migawki jest naciśnięty właśnie dokładnie w odpowiednim momencie. To również swego rodzaju typ „candid photography” – fotografii niepozowanej, a przez to szczerej i wykonanej bez większego przygotowania. Oprócz powyższego, na wystawie można podziwiać spojrzenie Piotrka na architekturę w zdjęciach z wyjazdu do Paryża. Wystawa jest do obejrzenia jak zwykle w korytarzu obok sali nr 22. Zapraszamy! (AK)

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg