Gry strategiczne„Veni, vidi, vici” Juliusza Galiusza Cezara, w dosłownym tłumaczeniu znaczy przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem. Tymi słowami możemy opisać ostatnią sobotę, podczas której reprezantacja naszej szkoły wyruszyła do Warszawy na ostatni turniej gry bitewnej „Wrzesień 1939” kończący ligę. Turniej odbył się w wyjątkowym miejscu, mianowicie w Muzeum Wojska Polskiego, pomiędzy wystawami mundurów polskich żołnierzy, a innymi eksponatami z okresu II wojny światowej. W takiej scenerii młodzież stoczyła decydującą bitwę w wojnie o replikę ułańskiej szabli. 

 

 

modelarniaKlub sportowy UKS Hetman - sekcja modelarstwa i gier strategicznych - rozpoczął w minionym tygodniu cykl spotkań promujących system ,,Wrzesień 1939’’ w szkołach podstawowych regionu. W każdy czwartek, aż do świąt Bożego Narodzenia, odwiedzimy blisko 1000 uczniów, dzieląc się wiedzą i zachęcając do uczestnictwa w zajęciach w naszym klubie. O korzyściach płynących z naszej pasji pisaliśmy już wielokrotnie. Kreatywność, korelacja międzyprzedmiotowa, rozwijanie zdolności manualnych, terapia zajęciowa, lekcja patriotyzmu, wreszcie świetna zabawa na wysokim poziomie, to nasze atuty.

M2W minioną sobotę i niedzielę w komnatach Zamku Królewskiego w Sandomierzu odbyły się Mistrzostwa Polski Mikromodeli klasy C Naviga. Już trzeci raz impreza tej rangi zorganizowana została w nadwiślańskim grodzie. A jak podkreśla organizator, p. Tomasz Ciach – nie jest łatwo uzyskać prawo do organizowania spektakularnego wydarzenia na szczeblu krajowym. Licznie przybyli amatorzy modelarstwa oraz zainteresowani imprezą zwiedzający mogli zobaczyć ok. 350 modeli, wśród nich w konkursowe szranki stanęło 30 najlepszych prac.

pobraneJuż w przyszły tygodniu, 25 października, odbędzie się w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu konferencja p.t. „Edukacja regionalna podstawą kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych”. Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego i Podkarpacki Kurator Oświaty. Z dużą satysfakcją odnotowujemy fakt, że to wydarzenie naukowe współtworzyć będą również nauczyciele i uczniowie „Hetmana”. Wśród prelegentów znalazł się bowiem pan Tomasz Ciach, który wystąpi z wykładem „Młody człowiek a patriotyzm na podstawie gry strategicznej „Wrzesień 1939” – nowe narzędzie dydaktyczne”. Zaś atrakcją konferencji niewątpliwie będzie pokaz gry strategicznej dotyczącej kampanii wrześniowej, której elementy wykonali nasi szkolni modelarze. (rd)

23Grupa uczniów należąca do UKS Hetman wypoczywa na obozie warmingowo-historyczym w Juracie. Obóz został zorganizowany we współpracy z Pracownią Mikromodeli i Gier Strategicznych "Strateg" z Domu Kultury Śródmieście w Warszawie. Obóz poświęcony jest grom historycznym, modelarstwu i historii wojskowości, a w szczególności wojskości Półwyspu Helskiego.