65055386 330843351144023 2477428979913457664 n 122 czerwca 2019 roku odbyła się w HETMANIE III edycja Ogólnopolskiej Ligi Historycznej Gry Bitewnej ,,Wrzesień 1939’’. W dwu kategoriach juniorów(do 16 lat) i seniorów uczestniczyło w niej 32 graczy w tym nasi uczniowie i członkowie UKS Hetman. Zmagania były emocjonujące i stały na najwyższym poziomie sportowym. Niekwestionowanym sukcesem tej edycji dla UKS HETMAN było II miejsce Franciszka Ciacha (SP 10 w Tarnobrzegu) w kategorii juniorów i V Jędrzeja Tłustego (I SLO W Tarnobrzegu) w seniorach. Dodajmy, że Franciszek (9 lat) jest najmłodszym graczem a jak widać radzi sobie doskonale. Tarnobrzeg zapadł w pamięci wszystkich uczestników bardzo pozytywnie . Dzięki pomocy Pana Dyrektora Pawła Dobrowolskiego i Urzędu Miasta Tarnobrzega zawody odbyły się w klimatyzowanych salach I Społecznego Liceum, co w tych warunkach pogodowych było wielką ulgą dla wszystkich. Na koniec była pizza i cenne nagrody.

To już koniec roku, więc czas na podsumowania. Zaczynając projekt ,,Wrzesień 1939’’ praktycznie z niczego, dokładnie rok temu, możemy pochwalić się dziś wielopoziomowym nowym narzędziem dydaktycznym do pracy z młodzieżą. Grę strategiczną wykorzystujemy na lekcjach historii w prowadzonych przez Stowarzyszenie modelarniach w Tarnobrzegu i Sandomierzu do lekcji tematycznych i scenariuszy historycznych. Dając dzieciom i młodzieży autentyczną radość, uczymy strategii, historii i matematyki oraz podnosimy sprawność manualną (grupy bitewne wykonują uczniowie sami). Wakacje a my nie zwalniamy tempa. Zaczynamy obozem modelarsko-wypoczynkowym w Juracie (1-12 07 można w ostatniej chwili się zapisać), potem uczymy gry na dniach Tarnobrzega i podczas tygodnia gier strategicznych w bibliotece w Sandomierzu. Pod koniec lipca obóz pływacko-modelarski UKS Hetman.

W tym roku będziemy obchodzić osiemdziesiąta rocznicę wybuchu II wojny światowej. Nasz system nadaje się wręcz idealnie by pokazać młodzieży w niekonwencjonalny sposób wysiłek żołnierza polskiego, jego profesjonalizm i wypływającą z tego dumę narodową. Zapraszam do obejrzenia krótkich filmów nakręconych na ,,gorąco’’ podczas turnieju. Może i w Tobie odezwie się osobowość np. gen. Georga Patona czy gen Tadeusza Kutrzeby. Zachęcamy do zapisów na zajęcia (tel. 697031616). Przypominam, że w arsenale olimpiad przedmiotowych mamy Olimpiadę Losy żołnierzai i dzieje oręża polskiego, która daje przepustkę na studia historyczne, prawnicze, ekonomiczne i wiele innych, a GRY STRATEGICZNE mogą być pierwszym krokiem w tym kierunku.

                                                                                                                                       t.c.