zlota szkola calosc 2019

plakat rekLabor omnia vincit… praca zwycięża wszystko. Te słowa Wergiliusza, rzymskiego poety, można potraktować jako podsumowanie rekrutacji przeprowadzonej do szkół średnich (ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych). Jednak nie do końca się to sprawdziło. Z jakiego powodu? Oczywiście reformy, nazywanej przez niektórych deformą. Można było spotkać na forach internetowych wypowiedzi w stylu: „rekrutacja jak ruletka, nawet najlepsi uczniowie mogą się nie dostać do wymarzonych szkół”. Mimo przejrzystych zasad rekrutacji, zaskakująco wysokich średnich ocen, czy też wybitnych wyników na ostatnim egzaminie w gimnazjum, niektórzy uczniowie nie podejmą dalszej nauki tam, gdzie chcieli…

plakat rekMaj to miesiąc piękny ze względu na obudzoną naturę, a jednocześnie trudny dla wielu młodych ludzi. Maturzyści zmagają się z egzaminami, których wyniki zdecydują o kolejnym etapie ich życie. Gorąco życzymy, by udało im się podjąć wymarzone studia!

Dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych rusza rekrutacja do liceów, techników i szkół zawodowych. W „Hetmanie” nabór już się rozpoczął. Jesteśmy poza rekrutacją elektroniczną, która odbywa się w Tarnobrzegu. Tradycyjne podanie można pobrać ze strony internetowej (zakładka Rekrutacja/ Zapisy do liceum) i złożyć je w sekretariacie szkoły. Nie pobieramy żadnych opłat przy składaniu podań ani w procesie rekrutacji. Wpisowe ponoszą tylko kandydaci przyjęci do szkoły.

cems1W dniach 20-24 maja, szóstka naszych uczniów, wzięła udział w dość wyjątkowym projekcie jakim jest CEMS Chance. Inicjatywa skierowana jest do młodzieży kończącej gimnazjum oraz I klas szkół średnich i ma na celu pomoc młodym ludziom w podjęciu decyzji edukacyjnych i zaplanowaniu ścieżki zawodowej. Warsztaty odbywają się dwa razy w roku (w maju i w grudniu) w Szkole Głównej Handlowej, w Warszawie. Uczestnicy projektu biorą udział w wielu konferencjach i warsztatach dotyczących rozwoju osobistego a także mają możliwość zwiedzania stolicy. W tegorocznej edycji programu, naszą szkołę reprezentowali: Małgorzata Pieczonka, Jan Kiełb, Julia Konefał, Natalia Koper, Michał Juryś i Zofia Ryś.

RzeszówW ramach współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim odbyła się kolejna edycja wykładów otwartych, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Wybrani humaniści, olimpijczycy z klasy pierwszej i drugiej rozpoczęli tydzień z mocnym naukowym akcentem.

Zajęcia w poniedziałkowy poranek otworzył dr Michał Żmuda z Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa UR, wprowadzając uczniów w świat Wielomedialności gier cyfrowych jako przejawu współczesnych tendencji kulturowych, gdzie aspekt gier stał się osnową interpretacji mediów i ich wymiarów: komunikacyjnych, technicznych czy społecznych.

2019 zlote liceum perspektywyPo raz kolejny otrzymaliśmy potwierdzenie, że „Hetman” jest jednym z najlepszych liceów w Polsce! W XXI edycji Ogólnopolskiego Rankingu, przygotowanego i ogłoszonego przez miesięcznik Perspektywy, nasze liceum uplasowało się na bardzo wysokim 34 miejscu w Polsce, w kategorii „Licea Ogólnokształcące”, zdobywając tym samym zaszczytny tytuł „Złotej Szkoły”.