zlota szkola calosc 2020

plakat rekLabor omnia vincit… praca zwycięża wszystko. Te słowa Wergiliusza, rzymskiego poety, można potraktować jako podsumowanie rekrutacji przeprowadzonej do szkół średnich (ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych). Jednak nie do końca się to sprawdziło. Z jakiego powodu? Oczywiście reformy, nazywanej przez niektórych deformą. Można było spotkać na forach internetowych wypowiedzi w stylu: „rekrutacja jak ruletka, nawet najlepsi uczniowie mogą się nie dostać do wymarzonych szkół”. Mimo przejrzystych zasad rekrutacji, zaskakująco wysokich średnich ocen, czy też wybitnych wyników na ostatnim egzaminie w gimnazjum, niektórzy uczniowie nie podejmą dalszej nauki tam, gdzie chcieli…

Nie dało się przewidzieć, ile trzeba mieć punktów, by dostać się do wybranej szkoły. Podwójny rocznik, wysokie wyniki egzaminów, sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych przyczyniły się do ustalenia wysokich progów dla kandydatów startujących do liceów. Niełatwą też pracę mieli członkowie komisji rekrutacyjnej przeliczający wyniki na punkty i sprawdzający kilkakrotnie ich poprawność. Kilka osób na miejsce, mniejsza w praktyce liczba miejsc do danego typu szkoły i setne punktów na finiszu  decydujące o przyjęciu – czy to jest wyrównanie szans, które zapowiadało MEN? „Reforma dobrze zaplanowana będzie perfekcyjnie przeprowadzona”, „uczniowie nie zauważą zmiany” – zabrakło jednak perfekcyjności, a różnice są drastyczne. U wielu jednak uczniów solidna praca zaprocentowała…Czy można było zrobić więcej? Odpowiedzieć musi sobie każdy indywidualnie.

Wyniki uzyskane przez absolwentów hetmańskiego gimnazjum pokazują, jak dobrze nasi uczniowie zostali przygotowani, a także jak sami pracowali, ucząc się i powtarzając do końcowych egzaminów. Dużym plusem było też to, że nie musieli przeżywać stresu, jak ich rówieśnicy w innych szkołach, spowodowanego niepokojem o to, czy w okresie strajków nauczycielskich egzaminy się odbędą, czy nie. Dyrekcja i nauczyciele szkoły stanęli na wysokości zadania, przeprowadzając egzaminy bez utrudnień. Co z pewnością zaowocowało wysokimi wynikami, które można porównać na stronie 34 zestawienia dokonanego przez OKE w Krakowie Wyniki szkół. Tylko 2 szkoły w Tarnobrzegu znalazły się w grupie tych, które osiągnęły najwyższe wyniki w skali staninowej.

  Część humanistyczna Część matematyczno-przyrodnicza Język obcy
Wynik z języka polskiego Stanin Wynik z historii i WOS-u Stanin Wynik z matematyki Stanin Wynik z części przyrodniczej Stanin Język angielski p. podstawowy Stanin Język angielski p. rozszerzony
I Społeczne Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi 80% 9 76% 9 69% 9 69% 9 88% 8 81%
m. Tarnobrzeg 66% 6 60% 6 44% 6 50% 6 70% 6 56%
Podkarpackie 63% 5 59% 6 43% 6 49% 5 68% 6 53%

 Podano za: Wstępne informacje o wynikach egzaminu gimnazjalnego w 2019 r.

Gratulujemy wszystkim świetnych wyników, a wybranym mówimy „do zobaczenia we wrześniu”.