logo sejmik neww

tuniejHejka! W ramach akcji #zostańwdomu, organizujemy Hetmański Turniej League of Legends. Wiemy, że wśród was jest masa fanów tej gry, dlatego zachęcamy was do udziału. 

Zbierz swój 5 osobowy team (ważne, aby każdy członek zespołu był uczniem Hetmana) i zgłoś się w wiadomości prywatnej na fanpage'u Sejmiku Uczniowskiego lub do członków Sejmiku. Przy zgłaszaniu swojej drużyny, należy podać imiona i nazwiska wszystkich członków zespołu, klasy do jakich chodzą, a także nazwę swojej drużyny. Osoba, która zgłasza team automatycznie staję się jej kapitanem.

90297389 2880013922080075 1793043232834191360 nDziś pierwszy Dzień Wiosny, ale nie tylko. Dziś obchodzimy również Światowy Dzień Zespołu Downa. 21 marca to nieprzypadkowa data. Symbolizuje ona trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę choroby.

Ludzie na całym świecie, okazując solidarność z osobami dotkniętymi tą wadą genetyczną, ubierają kolorowe skarpetki. Zapraszamy wszystkich do umieszczania na fanpage'u Sejmiku Uczniowskiego swoich zdjęć w różnobarwnych skarpetkach.

07Dzień Kobiet to święto wyczekiwane przez wszystkich, a zwłaszcza panie. 8 marca Kobiety są zasypywane komplementami, kwiatami i całusami. Czują się, dzięki temu doceniane, szanowane oraz kochane. Jednakże święto kobiet nie zostało ustanowione by panie otrzymywały bukiety róż, lecz aby stworzyć okazję do mówienia o równouprawnieniu płci i domagania się sprawiedliwości. W taki sposób, po wielu manifestacjach, w 1910, Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. Dzień ten przypadał na 8 marca i tak już zostało do dzisiaj. 

zdjęcie kalsowe 2Zapraszamy wszystkie klasy do corocznego konkursu na najfajniejsze zdjęcie klasowe. Zdjęcie w postaci pliku jpg i rozdzielczości odpowiedniej do wydruku w formacie A3, prosimy przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., do 31 marca 2020 roku. Ocenie podlegać będzie pomysłowość, kreatywność i zaangażowanie klasy. Zdjęcie powinno być oryginalne i prezentować jak największą liczbę uczniów z danej klasy. Oceny zdjęć dokona jury powołane przez Sejmik Uczniowski. Liczymy na waszą hetmańską wyobraźnię, bo nagroda dla zwycięskiej klasy już czeka :)

FB IMG 1583398054908

87050332 156211802013243 1186534610155077632 nGeneza Tłustego Czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowało się odejście zimy i nadejście wiosny. Pączki pierwotnie były nadziewane słoniną, boczkiem i mięsem. Obecnie celebrowanie tego dnia wygląda nieco inaczej, ale wciąż z pewnością wszyscy na nie czekamy. Odpuszczamy wtedy wszelkie diety, nie liczymy kalorii, jemy ile chcemy. W ten dzień dozwolone jest objadanie się, więc możemy zjeść nawet kilkanaście pączków.

Dzień gier planszowych 4

86716491 2801330386627348 6387568533336752128 nWalentynki to czas przepełniony miłością, szczęściem i dobrocią. W Dniu Zakochanych spędzamy miłe chwile z drugą połówką, obdarowujemy się prezentami i dzielimy miłym słowem. 14 luty to okazja by pokazać ile ktoś dla nas znaczy oraz jak bardzo cieszymy się, że mamy kogoś bliskiego.

Sejmik Uczniowski z tej okazji przygotował maraton miłości.

85020726 546972775908013 7199506047373934592 nHistoria dżinsów sięga XIX wieku. Już wtedy z bawełnianej tkaniny z Nimes szyto stroje dla żeglarzy. Ten bawełniany materiał poprzez port w Genui eksportowano też do Ameryki, a ponieważ Amerykanie mówią o Genui „Genes”(dżyns), stąd mamy nazwę dżins. Pierwszą osobą, która wpadła na pomysł wykorzystania tego francuskiego materiału był Levi Strauss. Mężczyzna zaproponował poszukiwaczom złota, którzy całymi dniami klęczeli nad rzekami z sitami i przesiewali piasek, wytrzymałe dżinsowe spodnie. Okazały się one strzałem w dziesiątkę! Od tamtej pory dżins stawał się coraz modniejszym materiałem. Obecnie dżinsy nosi niemal każdy. Bogactwo fasonów i różnorodność dżinsowego materiału pozwala dobrać odpowiedni model dla każdego.

NewJuż 14 lutego walentynki, z tej okazji Sejmik Uczniowski pragnie wam umilić ten czas wieloma atrakcjami.

YPOCZTA WALENTYNKOWA

Od środy (12.02) do specjalnego walentynkowego pudełka będziecie mogli wrzucać walentynki, kartki, listy, które w piątek na długiej przerwie dotrą do adresatów.

YDEDYKACJE MUZYCZNE

14 lutego będzie okazja, aby zadedykować komuś wybrany utwór muzyczny, który zostanie puszczony na holu, na długiej przerwie. Tytuły piosenek prosimy zgłaszać do czwartku, do 20.00 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dzien 1Mają już ponad 160 lat! Wszyscy je kochamy i nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Nosimy je w wersji codziennej, sportowej a nawet eleganckiej. Zawsze są na czasie i nigdy się nie nudzą. Zwyczajne, a jednak w swej prostocie są unikatowe. Dżinsy ze względu na swoją ponadpokoleniową popularność zyskały status jednej z ikon popkultury XX wieku.  Ich fenomen polega na tym, że mając szafę pełną ubrań, nie mamy oczywiście nic do założenia, więc nosimy dżinsy! :)

Sejmik Uczniowski ogłasza 10 lutego dniem dżinsowym. Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie na dżinsowy strój od stóp do głów, a najbardziej dżinsową klasę zaprosimy na pizzę. :)

Twarzą w twarz 1W dobie Internetu każdy z nas nie tylko posiada dostęp do różnych informacji, ale także ma możliwość sprawnej i łatwej komunikacji z innymi. Używamy telefonów, komputerów, aby przekazać sobie wiadomości. Rozmawiamy przez telefon, wysyłamy krótkie, treściwe informacje. Poznajemy się, przepraszamy i kłócimy… przez Internet. Czy to wszystko nie idzie za daleko? Czy już nie potrafimy usiąść przy kawie i porozmawiać?

Zadając sobie te pytania, Marysia Malinowska, Magdalena Krzyżek (obie z klasy 2d) i Justyna Kosior (2c) postanowiły oderwać społeczność „Hetmana” od telefonów. Z okazji Dnia Twarzą w Twarz dziewczyny przygotowały mnóstwo zadań dla każdego. Próbując sprostać wyzwaniom umieszczonym na losowanych karteczkach, uczniowie i nauczyciele powiedzieli sobie miłe słowo, zrobili dobry uczynek, a nawet tańczyli z nieznanymi sobie osobami. Po długiej przerwie wszyscy chodzili uśmiechnięci już bez telefonów w dłoniach. Pamiętajmy zatem, że kontakt z ludźmi jest bardzo ważny, a podstawą do budowania relacji jest rozmowa. (JK)

PanoramaZ inicjatywy Sejmiku Uczniowskiego, dzień 16 grudnia, został ogłoszony Dniem w Bluzie. Z radością odnotowujemy tę datę. Wreszcie pojawiły się tak długo wyczekiwane przez uczniów klas pierwszych nasze hetmańskie bluzy: czarne, granatowe, białe, szare, z kapturem, rozpinane. Trzeba przyznać, że uczniowie Hetmana pięknie prezentują się w stroju szkolnym! Dzisiejszy dzień był również okazją do zaprezentowania społeczności hetmańskiej nowego składu Sejmiku Uczniowskiego. Przewodniczącym został Bartosz Bereski (2e), a jego zastępczynią Justyna Kosior (2c).

Dzień herbatyHerbata, zaraz po kawie, jest najchętniej pijanym naparem na świecie. Każdy z nas podczas zimowego dnia uwielbia wypić herbatę w domowym zaciszu, poczytać książkę i zrelaksować się. Posiada ona wiele właściwości od pobudzających do leczniczych. Dzięki różnorodności rodzajów, nawet najbardziej wybredny koneser znajdzie swój ulubiony smak. W piatek, gdy zabrzmiał dzwonek na długą przerwę, po wyjściu z sal lekcyjnych dało się wyczuć wyrazisty zapach różnego rodzaju herbat. 

Zerknijcie w nasz szkolny kalendarz! :) Jutro jest Dzień Pysznej Herbaty i Herbatnika. Sejmik Uczniowski zaprasza wszystkich hetmaniaków lubiących dobrą herbatę na szkolny hol, na długiej przerwie. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą swojego kubka. 


pizza all you can fridays

79308012 566729424092824 4400678978164097024 nOstatnie hetmańskie bluzy czekają na odbiór w sali nr 28.

Przychodźcie po nie jak najszybciej, a najlepiej jutro o 12.25. :)

Sejmik Uczniowski ogłasza, że dzień 16 grudnia będzie dniem w bluzie szkolnej.

Mikołajki HetmanDzisiaj, w naszej szkole, już od samego rana, wszystkim udzielała się mikołajkowa atmosfera. Po korytarzach przechadzała się ekipa Świętego Mikołaja, czyli członkowie Sejmiku Uczniowskiego przebrani za Elfy, Aniołki, Renifery i Śnieżynki. Wyczekiwani goście odwiedzali uczniów w salach lekcyjnych i rozdawali im słodycze. Cała hetmańska społeczność włączyła się w obchody tego radosnego dnia. Koleżanki i koledzy z poszczególnych klas, w swoim gronie, wymieniali się prezentami oraz dekorowali wspólnie sale, z których dała się słyszeć klimatyczna, świąteczna muzyka. 

NatalkaWszystko, co ma początek, ma również swój koniec. Rok temu zostałam Przewodniczącą Sejmiku Uczniowskiego I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Był to dla mnie ogromny zaszczyt oraz wielkie wyróżnienie. Wraz z członkami samorządu staraliśmy się urozmaicić życie szkoły. Otrzymywaliśmy „zielone światło” od dyrekcji i nauczycieli. Dziękuję społeczności Hetmańskiej za to, że chętnie angażowała się w organizowane przez Sejmik wydarzenia tematyczne, które wpisały się w karty historii szkoły. Nie byłoby to możliwe i tak barwne, gdyby nie opiekunka samorządu, Pani Magdalena Ciach, która oddawała nam całe swoje serce i kreatywne pomysły. Wspierała nas zawsze, niezależnie od sytuacji. To był piękny rok, ale przede wszystkim odpowiedzialna funkcja. Starałam się godnie reprezentować naszą szkołę i być przykładem dla innych. Jednakże, nie chciałam zawieść osób, które obdarzyły mnie kredytem zaufania i wiarą w moje możliwości. Z całego serca dziękuję Dyrekcji, Gronu Nauczycielskiemu, pracownikom szkoły, koleżankom i kolegom z Sejmiku, oraz uczniom szkoły, bo to właśnie my wszyscy tworzyliśmy zgrany zespół. Mimo, że moja kadencja dobiegła końca, to wspomnienia zostaną ze mną na zawsze. Nowemu Sejmikowi oraz Przewodniczącemu i Wiceprzewodniczącej gratuluję i życzę twórczych pomysłów i niezapomnianych chwil! Natalia Ciecierska

78860229 1209494199243502 4269993474218000384 nZ wielką przyjemnością informujemy, że nowym przewodniczącym Sejmiku Uczniowskiego został uczeń klasy 2e, Bartosz Bereski, a zastępczynią przewodniczącego, Justyna Kosior z klasy 2b. 

Gratulujemy!

Mamy nadzieję, że ten rok będzie udany i już nie możemy doczekać się mnóstwa atrakcji, które dla Was zaplanowaliśmy!

Check out reallyreatsite for updates. 1Co to jest scrapbooking? Scrapbooking jest kreatywnym sposobem, na zachowanie i zabezpieczenie wspomnień, związanych z ważnymi wydarzeniami w naszym życiu. Hobby to skupia miliony ludzi na całym świecie i dziś nie ogranicza się tylko do tworzenia albumów, ale licznych zaproszeń, dekoracji, ozdobnych notesów, pudełek, czekoladowników, pamiętników i prezentów. Obecnie scrapbooking, śmiało możemy nazwać jednym z najbardziej popularnych rodzajów rękodzieła. Skupia wokół siebie setki blogerek scrapowych i tysiące amatorów. Materiały niezbędne do rozpoczęcia przygodny ze scrabookingiem to tylko papier, nożyczki i klej. Nie wyrzucaj słoików, puszek, guzików czy skrawków ozdobnego papieru! Możesz z nich wyczarować fantastyczne kartki, świeczniki, czy wazony. Zapraszamy na warsztaty ze scrapbookingu 12 grudnia o godzinie 14.30 na szkolny hol.

77014429 449569029078819 9107739521402798080 nSejmik Uczniowski jest organizacją działającą na rzecz uczniów i zarządzaną przez uczniów. Sejmik poprzez swoje działanie wywiera wpływ na życie szkoły oraz współdecyduje o sprawach jej dotyczących. W dniu 25 listopada 2019 roku odbyły się w naszej szkole uzupełniające wybory do Sejmiku Uczniowskiego. Poprzedziła je kampania wyborcza, w której kandydaci próbowali przekonać społeczność uczniowską, że to właśnie oni będą umieli najlepiej sprawować powierzone im funkcje.

andrzejki2Sejmik Uczniowski i klasa 2b serdecznie zapraszają wszystkch uczniów Hetmana na dyskoteke andrzejkową, która odbędzie się 27 listopada w godzinach od 17.00 do 22.00. Zapewniamy fantastyczną zabawę! (plakat by J. Turbacz)

wybory 225 listopada (poniedziałek) w naszej szkole odbędą się wybory do Sejmiku Uczniowskiego. Spośród 15 kandydatów, zgłoszonych z poszczególnych klas zostanie wyłoniona szóstka uczniów, którzy będą czynnie pracować na rzecz szkoły.

Prosimy o rozważny wybór zaproponowanych kandydatów!

Lokal wyborczy będzie znajdował się na szkolnym holu, a głosy będzie można oddawać w godzinach od 11.40 do 12.25.

Przypominamy, aby zakreślić tylko jednego kandydata, w innym przypadku głos będzie nieważny, a po dokonaniu wyboru, kartę wyborczą należy umieścić w urnie wyborczej.

img 7778 1Już 25 listopada 2019 r. w naszej szkole odbędą się wybory  do Sejmiku Uczniowskiego. Z faktu, że jesteś członkiem społeczności „Hetmana” Twoim prawem i jednocześnie obowiązkiem, jest oddanie głosu w wyborach. Pamiętaj – to także od Ciebie zależy, czy nasze liceum będzie miejscem, gdzie uczniowie ciekawie spędzą czas i będą podejmowac interesujące incjatywy.

Z wielkim smutkiem będziemy rozstawać się z obecnymi członkami Sejmiku Uczniowskiego, ale wszystko, co dobre kiedyś się kończy. :( Pora na wybory nowego składu!

03Dawniej chleb przygotowywano na bazie zbóż i wody, a owe pieczywo było podawane w postaci pasty. W kolejnych etapach rozwoju cywilizacji bochenki stały się płaskie i twarde. Mimo to z pewnością zostawały szybko zjadane, gdyż zaspokajały głód. Obecnie nasze babcie i mamy pieką chleb na zakwasie, a ten z większości sklepów jest robiony na bazie drożdży oraz dodatków spulchniających. Na hetmańskim holu z okazji Dnia Chleba i Kanapki można było zasmakować świeżo upieczone, ciepłe, różnego rodzaju chleby. Oprócz pieczywa na szwedzkim stole pojawiły się rozmaite dodatki w postaci wędlin, serów, warzyw, masełek, marmolad, dżemów i kremów.