logo sejmik neww

dzień kawy29 września, to w większości krajów świata Międzynarodowy Dzień Kawy. Napój z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca święci triumfy na całej kuli ziemskiej. W Europie przyjął się w połowie minionego tysiąclecia. Kto wypija najwięcej kawy? Odpowiedz jest zaskakująca! Nie są to Włosi, nie są to Austriacy! Najwięcej kawy piją… mieszkańcy Skandynawii. W rankingu przewodzi mroźna Finlandia (12,9 kg ziaren rocznie na osobę) a drugie miejsce zajmuje równie mroźna Szwecja (7,9 kg rocznie).

 

 

I jeszcze trochę wiadomości chemicznych. Jednym ze składników kawy są kwasy fenolowe (polifenole): kwas kawowy, kwas chlorogenowy czy też kwas ferulowy. Mają działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wykazują również bardzo duże właściwości antyoksydacyjne.Sejmik Uczniowski postanowił również uczcić ten dzień i zorganizował Dzień Kawy w Hetmanie. W kawowym menu uczniowie mieli do wyboru kawę: rozpuszczalną (waniliowa, bananowa, czekoladowa), mieloną, zbożową, z mleczkiem i bez mleczka :) (mc)

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg