logo sejmik neww

Dzień różowyOd 1985 na całym świecie październik jest miesiącem świadomości raka piersi. W tym szczególnym czasie, w mediach, podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką i nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i przyczyną zgonu (14%). Szacuje się, że co roku raka rozpoznaje u blisko 1,7 miliona kobiet a 500 tysięcy umiera z tego powodu. Liczba chorych rośnie w zastraszającym tempie. Mówi się o globalnym problemie społeczeństwa, ale jest to dramat jednostki.

 

 

 

 

Po diagnozie wpada się w histerię i rozpacz, jak to…ja… dlaczego? To niemożliwe… Człowiek zostaje tak na prawdę sam.. Co dalej? Najważniejsza oczywiście jest profilaktyka i wczesna diagnoza. Regularna samokontrola, USG, mammografia i opieka lekarska. 30 października ubierzmy się na różowo lub postawmy na jakiś różowy akcent w naszej garderobie! Rozmawiajmy o profilaktyce raka piersi i zachęćmy do badań kobiety nam bliskie: nasze mamy, babcie, ciocie ale także koleżanki, sąsiadki i znajome. Okażmy chorym nasze wsparcie. Nie bądźmy obojętni, bądźmy świadomi! (mc)