zlota szkola calosc 2020

Newsweek 1W ostatnim wydaniu tygodnika Newsweek pojawił się najnowszy Ranking Liceów Ogólnokształcących. W skład kapituły rankingowej weszli między innymi: wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, długoletni rektor SGH, profesorowie renomowanych uniwersytetów w kraju. O odpowiedniej pozycji szkoły w tym Rankingu decydowały: wyniki matur z roku 2019, liczba olimpijczyków, oferowane języki obce, jak również wpływ placówki na osiągnięcia uczniów, czyli tzw. EWD (Edukacyjna Wartość Dodana). Wszystkie dane zostały zaczerpnięte odpowiednio z OKE, MEN, SIO i CKE. 

Z wielką radością informujemy, że w  Rankingu Newsweeka, tarnobrzeski ,,Hetman” okazał się najlepszym liceum w województwie podkarpackim! Dodajmy, ze nasza szkoła została sklasyfikowana na 54 miejscu w Polsce. To powód do dumy i jednocześnie kolejne potwierdzenie, że proces nauczania w naszym liceum należy do najlepszych w kraju. I to nie dlatego, że my tak mówimy, tylko niezależnie od metodologii różnych rankingów, zawsze znajdujemy się w ścisłej krajowej czołówce, będąc jednocześnie jednym z najlepszych liceów na Podkarpaciu. Ranking przygotowany przez Newsweek bazował na wynikach z ubiegłego roku szkolnego, zaś wartość EWD została pobrana za okres 2017 – 2019 (zawsze w tym wskaźniku uwzględnia się trzyletni okres). Gratulujemy przy tej okazji raz jeszcze wszystkim Uczniom i Nauczycielom, bez których kolejne sukcesy ,,Hetmana” nie byłyby możliwe.

pobraneMiło mam poinformować, że 13 uczniów z naszego Hetmana zdobyło laury w tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny" 2020. Wynikiem bardzo dobrym mogą się poszczycić: Wiater Hubert uczeń klasy 1f, Wiater Kamil uczeń klasy 1g oraz Walicki Filip z klasy 1g. Poza tym dziesięciu uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienia.

Brązowe WilkiZwolnieni z Teorii dozują emocje. Nie tak dawno ogłosili ogólnopolski Ranking szkół kompetencji przyszłości, w którym „Hetman” znalazł się w pierwszej setce innowacyjnych placówek. Przed nami Wielki Finał Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” (16 czerwca) i przyznanie nagród (Złotych i Srebrnych Wilków) dla najlepszych zespołów i najciekawszych projektów społecznych. Już dziś wiemy, że spośród zrealizowanych w naszej szkole projektów najwyżej oceniono „Nakręcamy Eko” – przygotowany przez czwórkę uczniów z klasy II „c”: Justynę Kosior, Aleksandrę Ciżyńską, Piotra Paradowskiego i Jana Radonia. Do nich też powędruje zaszczytna nagroda w postaci statuetki Brązowego Wilka. Warto przypomnieć, że wyróżniona grupa przygotowała projekt ekologiczny, w ramach którego przeprowadziła szereg lekcji z najmłodszymi na temat segregacji śmieci oraz dzięki pozyskanym środkom zakupiła dla miasta nakrętkomat – początkowo umiejscowiony obok pomnika Bartosza Głowackiego, obecnie przeniesiony na ulicę Kwiatkowskiego, w okolice targowiska. Pozyskane ze zbiórki nakrętek fundusze przeznaczone są na pomoc osobom niepełnosprawnym. O społecznej wadze projektu niech świadczy fakt, że „nakrętkowe seduszko” od inauguracji akcji błyskawicznie zapełniało się nakrętkami i było już kilkakrotnie opróżniane. Gratulujemy!

grafika na Facebook i strona internetowa2 czerwca, w godzinach wieczornych odbyła się – tym razem w nietypowej formie online – Gala Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii. Tarnobrzeski „Hetman” w tym rankingu szkół kształcących kompetencje przyszłości znalazł się w elitarnym gronie - uplasował się na miejscu 74 w kraju i 5 w województwie. A stało się to za sprawą zrealizowanych przez młodzież w tym roku czterech projektów społecznych: Nakręcamy Eco, EkoRajd, Histomaniacy oraz HejtnaHejt.

Olimpiady kolażJak co roku o tej porze, przychodzi czas na podsumowania dokonań, które stały się udziałem Uczniów naszego liceum w kończącym się roku szkolnym. Tradycyjnie można się pochwalić sukcesami w tych najbardziej prestiżowych zawodach, jakimi są Olimpiady Ministerialne, ale też w rozlicznych konkursach przedmiotowych, interdyscyplinarnych o różnym zasięgu. Nie zabrakło również osiągnięć sportowych, a także artystycznych. Z powodzeniem i rozmachem Uczniowie realizowali projekty społeczne w ramach Olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii”. Dzięki temu, że tarnobrzeski Hetman jest dobrze znany w Polsce, z racji bardzo wysokich miejsc uzyskiwanych w różnych ogólnopolskich rankingach, Uczniowie I SLO mogą uczestniczyć w ciekawych warsztatach prowadzonych przez najlepsze uczelnie wyższe w kraju. Najbardziej jednak cieszy fakt, że bardzo wielu Hetmaniaków startuje w różnych formach ,,rywalizacji”, czy to na niwie naukowej, sportowej, artystycznej czy społecznej. To jest największa wartość. Już samo to, że młody człowiek chce czegoś więcej, że próbuje swoich sił w tym, w czym czuje się dobrze, zasługuje na uznanie. Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim naszym Uczniom odniesionych sukcesów.

Histomaniacy 2 2Historia jest uważana przez wielu za przedmiot trudny i montonny. Nie jest też, jak można się domyślać, powszechnie uwielbianą przez wielu uczniów dziedziną nauki. Grupa "Histomaniaków" z I SLO, w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, podjęła się wyzwania - zachęcić tarnobrzeską młodzież do poznania dziejów naszych przodków. "Histomaniacy", którym jak widać wirus był niestraszny to: Aleksandra Mroczkowska, Zuzanna Michałowska (2d), Wiktoria Żmuda (2a), Jakub Bednarski, Jakub Kościelniak, Jędrzej Tłusty i Jakub Snopkowski (2d).

Hejt na hejtHEJT. Każdy z nas spotkał się z tym pojęciem. Może sam hejtu doświadczył lub był jego sprawcą. Niestety to bardzo powszechne zjawisko, szczególnie wśród młodzieży. Niekiedy, hejtując, nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, jak bardzo krzywdzimy drugą osobę , która nie daje po sobie nic poznać , a w głębi duszy nie ma pojęcia, jak sobie z tym bolesnym doświadczeniem poradzić. Czy można jakoś przeciwdziałać temu zjawisku? Możliwe jest postawienie bariery wobec hejtu? Gabriela Homarowicz, Martyna Malinowska, Emilia Roman i Mikołaj Nowak stwierdzili, że: Tak, jest to do zrobienia!

 

2020srebroZ przyjemnością publikujemy list, jaki otrzymaliśmy od Kapituły IX Ogólnopolskiego Rankingu Olimpijskiego! Oto jego treść:

W imieniu Wysokiej Kapituły IX Ogólnopolskiego Rankingu Olimpijskiego 2020 roku pragnę serdecznie pogratulować Dyrekcji, nauczycielom i uczniom Państwa Szkoły sukcesów w olimpiadach społeczno - prawnych, co "zaowocowało" zajęciem wysokiego miejsca w Polsce przez Państwa Placówkę w IX Ogólnopolskim Rankingu Olimpijskim 2020 roku, uzyskując status SREBRNEJ EUROPEJSKIEJ SZKOŁY PRAWORZĄDNOŚCI RP 2020 r.

AGHNa stronie internetowej Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" pojawiła się informacja, iż, zgodnie z decyzją MEN, zostały odwołane zawody III stopnia XIII edycji Olimpiady. Komitet Główny podjął decyzję, że wszyscy uczniowie, zakwalifikowani do zawodów III stopnia, otrzymują tytuł finalisty, tym samym (podobnie jak w innych olimpiadach) nie zostały wyłonione tytuły laureatów.

Finalistów podzielono na 3 kategorie: I stopnia – pierwszych dwudziestu uczestników etapu okręgowego z listy rankingowej, II stopnia – kolejnych dwudziestu zawodników, III stopnia – startujący, którzy zyskali wynik 70% i wyżej w zawodach okręgowych. Miło nam poinformować, iż w gronie finalistów uplasowali się dwaj nasi uczniowie z klasy 3d: Filip Baran (z matematyki i fizyki) oraz Jan Ziętek (z matematyki). Gratulujemy naszym maturzystom, którzy jeszcze nie do końca wiedzą, jakie uprawnienia będą im przysługiwać (nie ma bowiem uchwały Senatu Uczelni w tej sprawie), ale, jeśli zdecydują się na studia w AGH, to z pewnością czeka ich lepszy start.

Olimpiada StatystycznaZ przyjemnością informujemy, że Mikołaj Majka, uczeń klasy 2d, został finalistą IV Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej. Olimpiada Statystyczna, to olimpiada tematyczna, swoim obszarem obejmująca kilka przedmiotów, ale głównie matematykę (kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa, analiza jakościowa) i oczywiście statystykę. Dzisiaj miała miejsce Gala Finałowa (nietypowa, bo prowadzona w sposób on-line), podczas której uroczyście podsumowano tegoroczną edycję i przedstawiono nazwiska zarówno laureatów jak i finalistów, wśród których był Mikołaj. Dzięki temu, do uzyskanego wcześniej tytułu finalisty Olimpiady Biologicznej, nasz uczeń dołączył taki sam tytuł Olimpiady Statystycznej. Serdecznie gratulujemy Mikołajowi wywalczenia "podwójnego finalisty" w roku szkolnym 2019/2020. Warto przy tej okazji przypomnieć, że razem z Mikołajem, w etapie okręgowym OS wystąpili również: Filip Walicki (z klasy 1g) oraz Jakub Curyło (z klasy 2d) i obaj znaleźli się na liście "TOP 10", wyróżnionych w tym etapie, uczniów z województwa podkarpackiego. W przyszłym roku zachęcamy wszystkich chętnych uczniów z Hetmana do startu w V edycji OS :)

Pełną listę laureatów i finalistów IV OS można zobaczyć pod tym adresem: olimpiadastatystyczna.stat.gov.pl

Mikołaj MajkaInformowaliśmy już o sukcesie Mikołaja Majki, ucznia klasy II d, który uzyskując bardzo dobry wynik na teście etapu okręgowego 49. Olimpiady Biologicznej, zakwalifikował się do etapu centralnego tejże olimpiady. Ze względu na obecną sytuację, na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do etapu centralnego uzyskują tytuł finalisty. Gratulujemy Mikołajowi sukcesu, tym bardziej, że znalazł się w tak bardzo wąskej grupie uczniów z całej Polski, choć żal, że nie mógł stanąć w szranki w walce o tytuł laureata.(KW)

lingwistykaNiezwykle udany występ zanotowali nasi licealiści w etapie okręgowym XVIII Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. W gronie zaledwie 64 osób, które wywalczyły awans do finału tej Ogólnopolskiej Olimpiady znalazł się Sebastian Spyrzewski z klasy 3d, oraz Paulina Orlińska z klasy 1g. Bardzo wysoki wynik zanotowała również Karolina Błażkiewicz, uczennica klasy 1f. Całej naszej "Hetmańskiej" trójce serdecznie gratulujemy ciesząc się, że mamy w szkole taką mocną lingwistyczno-matematyczną ekipę. Informujemy jednocześnie, że z przyczyn znanych, niestety finał tej Olimpiady w tym roku nie odbędzie się, przez co dwójka naszych Finalistów nie powalczy o tytuł laureata.

sebastianspyrzewski 1024Komitet Główny Olimpiady Matematycznej opublikował listę uczniów zakwalifikowanych do finału tej najstarszej z olimpiad. W gronie tym znalazł się Sebastian Spyrzewski, uczeń klasy 3d naszego liceum, który uzyskał bardzo wysoki wynik punktowy w etapie okręgowym. Serdecznie gratulujemy Sebastianowi. Komitet jednocześnie poinformował, że czeka na oficjalne stanowisko MEN w sprawie finału, który powinien odbyć się w dniach 22 – 23 kwietnia. Na obecną chwilę Sebastian już na pewno został finalistą LXXI Olimpiady Matematycznej, powtarzając swój wynik z ubiegłego roku. Zawody finałowe OM natomiast zawsze miały na celu wyłonienie grupy laureatów, a spośród nich reprezentatów Polski w etapie międzynarodowym.

Pełną listę finalistów LXXI można zobaczyć tutaj.

oreze18 marca 2020, Komitet Główny Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, ogłosił listę uczniów, którzy uzyskali uprawnienia finalistów. Miło nam poinformować, że w tym zaszczytnym gronie znaleźli się uczniowie naszego Hetmana: Jan Kiełb z klasy 1a i Tomasz Strycharz z klasy 1c. Swoją olbrzymią wiedzą nasi utalentowani pierwszoklasiści zapewnili sobie 100% wynik z egzaminu maturalnego z historii. Gratulujemy.(tc)

Emilka i KubaMiło nam poinformować, że uczniowie „Hetmana” Emilia Roman (1E) oraz Jakub Dryś (1A), należą do zwycięzców tegorocznej tarnobrzeskiej edycji XXVI Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, a dodatkowo Jakub Dryś będzie reprezentował Tarnobrzeg w ogólnopolskim finale konkursu. To młodzi „Hetmaniacy”, którzy nie tylko osiągają sukcesy na polu akademickim dzięki swoim zdolnościom i ciężkiej pracy, ale również mogą być wzorem do naśladowania poza swoimi osiąnięciami w nauce. Dzięki swojej pracowitości, empatii, umięjętności współpracy oraz niezwykłej otwartości na drugiego człowieka, potrafią dzielić czas między codzienne obowiązki a pracę dla innych, angażując się w różne przedsięwzięcia i inicjatywy, zarówno w środowisku społeczności szkolnej, w środowisku lokalnym, jak też w przestrzeni miejskiej aktywności.

orezeW miniony czwartek (5 marca) odbył się finał wojewódzki olimpiady potocznie zwanej „Dziejami Oręża”. Bardzo dobrze zaprezentowali się w nim nasi reprezentanci. Do etapu centralnego awansowali Tomasz Strycharz z kl. I c i Janek Kiełb z klasy I a, niewiele do awansu zabrakło Paulinie Orlińskiej i Maksymilianowi Ciźli, także uczniom klas pierwszych.

Na Janka i Tomka czeka teraz etap pisemny etapu centralnego, który odbędzie się 17 marca. Trzymajmy za nich kciuki, oby matura z historii padła ich łupem już w pierwszej klasie. Maksowi i Paulinie, po udanych doświadczeniach bieżącej edycji, życzmy sukcesów w przyszłym roku.

PKCh 1Jakub Tomczyk z klasy 3b awansował do ścisłego finału (etap IIIB) XII Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza organizowanego przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej. Ten trójetapowy konkurs (etap I, etap II, etap IIIA – zadania obliczeniowe, etap IIIB - zadanie laboratoryjne) cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów województwa podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego. W tegorocznej edycji zawodów, do ostatniego etapu awans uzyskało tylko trzynastu uczniów. Uczniowie Hetmana, jako jedni reprezentanci Tarnobrzega, rokrocznie meldują się w finale tego konkursu, uzyskując wyróżnienia i tytuły laureatów. 4 kwietnia 2020, w salach laboratoryjnych PRz, Kuba zmierzy się z zadaniem dotyczącym metod analizy objętościowej. Powodzenia! :)

XII Turniej Wiedzy PsychologicznejW tę podróż wyruszyło na początku roku szkolnego doborowe piętnastoosobowe grono pod wodzą p. Małgorzaty Chabel. Tak liczna grupa śmiałków zdecydowało się poznawać mechanizmy i prawa rządzące psychiką i zachowaniami ludzkimi w XII Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej organizowanym przez renomowane pismo psychologiczne „Charaktery”. Ich zadaniem było przez kilka miesięcy zapoznać się z fachową literaturą i artykułami z magazynu „Charaktery”. W trakcie spotkań, burzliwych dyskusji, wymiany spostrzeżeń, śmiechu i zażartych polemik z grupy turniejowych ochotników budował się zespół.

LejaDzisiaj na stronie PCEN w Rzeszowie została opublikowana lista uczniów, którzy zakwalifikowali się do finału jubileuszowej, XX edycji Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji. W tym roku, po raz pierwszy, Konkurs rozgrywany jest na trzech poziomach: IS (klasy pierwsze po szkole podstawowej oraz klasy ósme szkoły podstawowej), IG (klasy pierwsze po gimnazjum i drugie technikum) oraz poziom II (klasy drugie liceum i trzecie technikum). Bardzo cieszy nas fakt, że aż siedmioro uczniów z naszego Hetmana awansowało do etapu finałowego, który odbędzie się 18 kwietnia w Rzeszowie. Uczniami tymi są: Karolina Błażkiewicz i Maja Kotulska, obie z klasy 1f, Paulina Orlińska i Filip Walicki oboje z klasy 1g, Tomasz Strycharz i Bartłomiej Stylski, obaj z klasy 1c, oraz Miron Czech z klasy 2e. Warto dodać, że cały powiat tarnobrzeski reprezentować będzie w Rzeszowie dziewięcioro młodych matematyków, w tym siedmioro z naszego liceum.

Nakręcamy EKOW ramach Olimpiady Praktycznej "Zwolnieni z Teorii" grupa uczniów z naszej szkoły - w składzie Aleksandra Ciżyńska, Piotr Paradowski, Jan Radoń oraz Justyna Kosior - zrealizowała projekt ekologiczny o nazwie "Nakręcamy EKO". Jest to projekt, który idealnie łączy idee ekologiczne z charytatywnymi. Celem działań drugoklasistów było postawienie w Tarnobrzegu nakrętkomatu, do którego mieszkańcy będą mogli wrzucać nakrętki. Jest to forma segregacji, a także pomocy innym, ponieważ pieniądze uzyskane w wyniku sprzedaży nakrętek przekazane zostaną tym, którzy w danym momencie będą ich najbardziej potrzebować. Hetmaniacy połączyli akcję z ekologiczną kampanią prowadzoną w szkołach i przedszkolach. Młodzież w różnych placówkach przeprowadziła wykłady, gry oraz zabawy, które zwiększyły świadomość młodszych rówieśników, a także próbowała zaciekawić tematem samej ekologii.