zlota szkola calosc 2019

Dawid TeperOd dziś w Galerii Okno w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marczaka na ul. Szerokiej w Tarnobrzegu można oglądać prace ucznia naszej szkoły, Dawida Tepera (I „a”). Jest to cykl czarno-białych fotografii portretowych, które młody artysta połączył tytułem „Ładna rzeczywistość”. Zachęcamy, by wędrując po mieście, choć na chwilę zatrzymać się przy bibliotecznym oknie wystawowym. Naprawdę warto! Gratulujemy, Dawidzie, bardzo udanej prezentacji!

 

WiktorW piątek, 17 maja 2019r., w Roźwienicy, odbyły się eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs został rozegrany w trzech grupach wiekowych i składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej, do której awansowało z każdej grupy po 5 osób z najlepszymi wynikami. Reprezentantem powiatu tarnobrzeskiego był uczeń naszej szkoły, Wiktor Walski (Id), który w ostatecznych rozgrywkach zajął zaszczytne trzecie miejsce.

OGROMNY SUKCES „HETMANIAKÓW” W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE „KANGUR MATEMATYCZNY” 2019

kangurMiło mam poinformować, że w gronie laureatów konkursu Kangur Matematyczny 2019, znalazł się uczeń klasy 2d naszego „Hetmana”, Sebastian Spyrzewski. Nagrodą dla Sebastiana będzie udział w kilkunastodniowym obozie wakacyjnym w Zakopanem. Wynikiem bardzo dobrym może się poszczycić Jan Ziętek uczeń klasy 2d. Poza tym  czterech uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienia.

LejaW finale XIX Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji, który odbył się 27 kwietnia 2019 r. w Rzeszowie, wzięło udział sześciu uczniów naszego ,,Hetmana". Aby zostać finalistą tego Konkursu, należało ,,przejść" eliminacje szkolne, następnie etap powiatowy i wreszcie rejonowy. Trzeba zaznaczyć, że w PKM im. Franciszka Leji biorą udział wszyscy najlepsi uczniowie klas pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych, oraz najwyższych klas szkół podstawowych i gimnazjalnych. Uczniowie startują w dwóch poziomach: poziomie I (klasy ósme szkół podstawowych, klasy trzecie gimnazjum, klasy pierwsze szkół ponadgimnazjalnych) oraz w poziomie II (klasy drugie szkół ponadgimnazjalnych). W finale wojewódzkim wzięło udział 71 uczniów w poziomie I oraz 42 uczniów w poziomie II. Wszyscy uczniowie ,,Hetmana" zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, a trzech z nich może się poszczycić zdobyciem tytułu laureata. W poziomie I, tytuł ten wywalczył Miron Czech ( z klasy 1 ,,e") uzyskując 3 miejsce, zaś w poziomie II, Sebastian Spyrzewski oraz Jan Ziętek (obaj z klasy 2 ,,d") którzy zdobyli ex-aequo, 2 miejsce. Tytułami finalistów mogą pochwalić się: Mateusz Piejko (z klasy 1 ,,e"), Jakub Tomczyk (z klasy 2 ,,b") oraz Filip Baran (z klasy 2 ,,d").

Turniej pożar2019W czwartek, 25 kwietnia 2019 r., w Zamku Dzikowskim odbyły się eliminacje miejskie do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Wzięło w nich udział dwóch uczniów z pierwszej klasy naszego liceum – Wiktor Walski i Bartosz Bereski. Konkurs był rozegrany w III grupach wiekowych, a przewodniczącym jury był mł. bryg. Bogusław Opala. Awans do finału tego etapu zdobywały 3 osoby z każdej grupy po rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru.

 

Justyna na Konkursie Recytatorskim25 kwietnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyły się eliminacje wojewódzkie w kategorii Recytacja 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Przybyli na nie najlepsi recytatorzy wyłonieni podczas eliminacji rejonowych w Krośnie, Sanoku, Tarnobrzegu, Sędziszowie Małopolskim, Jaśle, Przemyślu, Dębicy i Rzeszowie. W tej grupie utalentowanych mistrzów słowa znalazła się również reprezentantka naszego miasta i naszej szkoły – pierwszoklasistka, Justyna Kosior.

ldrabek1Z tytułem finalisty wrócił z Kołobrzegu Łukasz Drabek – uczeń klasy I a. Właśnie tam odbyły się zawody finałowe XLV Olimpiady Geograficznej. Łukasz zmierzył się tam z trzyczęściowym testem z różnych dziedzin geografii polegającym m.in. na analizowaniu map, danych statystycznych oraz zdjęć satelitarnych. Poza tym olimpijczycy wzięli udział w obowiązkowym konkursie terenowym i wycieczce geograficznej po Pobrzeżu Bałtyku. Jak mówi Łukasz, olimpiada geograficzna to wielki test wytrzymałości fizycznej i psychicznej, ale przede wszystkim wspaniała przygoda.(uż)

sebastianspyrzewski 1024Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczeń kl. II d Sebastian Spyrzewski został finalistą najstarszej olimpiady przedmiotowej, czyli LXX Olimpiady Matematycznej. W dniach 3 – 4 kwietnia w Tarnowie, uczeń naszego „Hetmana” wraz z najlepszymi matematykami w Polsce rozwiązywał finałowe zadania. Znakomity wynik, który Sebastian osiągnął, daje mu 100% wynik na maturze z matematyki zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Gratulacje!

Finalistą olimpiady przedmiotowej już w klasie drugiej zostaje się dzięki ogromnej pracowitości, której Sebastianowi nie brakuje. Z przyjemnością zgłębia on tajniki kolejno poznawanych twierdzeń i rozwiązuje niezwykle trudne zadania, wykraczające mocno poza szkolną wiedzę. Jeśli ktoś sądzi, że Sebastian „siedzi” tylko w zbiorach zadań, to bardzo się myli. Podczas przygotowań do olimpiady codziennie widzieliśmy go uśmiechniętego na szkolnych korytarzach, co potwierdza, że zgłębianie wiedzy królowej nauk znakomicie można połączyć ze zwykłym życiem „Hetmaniaka”. Sebastianie, chapeau bas! (az)

Tomasz RyśUczeń klasy II A, Tomasz Ryś, wywalczył sobie na rok przed swoją maturą 100% wynik egzaminu maturalnego z historii, zostając finalistą etapu centralnego XLV edycji Olimpiady HistorycznejFinały OH odbyły się tradycyjnie w Gdańsku, w dniach 5- 8 kwietnia. W pierwszym dniu zmagań Tomek pisał pracę na temat Papiestwa wobec Polski od chrztu do soborów powszechnych XV w. oraz w sesji popołudniowej analizował źródło historyczne, którym tym razem był Żywot Karola Wielkiego pióra Einharda. 

 

 

Janek ZiętekW dniach 4-6 kwietnia odbyły się dwuetapowe zawody centralne Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W tym finale, już czterdziestym dziewiątym w historii olimpiady, naszą szkołę, miasto i Podkarpacie reprezentował uczeń klasy II d, Jan Ziętek. Janek wywalczył tytuł finalisty, co jest równoznaczne z wynikiem stuprocentowym, a także zwolnieniem z matury ustnej oraz pisemnej na poziomie podstawowym i rozszerzonym! Tym samym Janek zasilił pokaźne już grono hetmańskich polonistycznych i filozoficznych olimpijczyków. Gratulacje!

 

 

Piosenka w melonikuWspaniałe wieści dotarły do nas z Rzeszowa. Natalia Ciecierska, uczennica klasy 2a LO, zajęła II miejsce w Konkursie Wokalnym, 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Musicalowej „PIOSENKA W MELONIKU”, który odbył się w sobotę, 12 kwietnia, na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Występy 41 finalistów oceniło i nagrodziło trzyosobowe Jury w składzie: Robert Janowski, Natasza Urbańska oraz Olga Boczar.

finalistki XI Ogólnopolskiego Turnieju PsychologicznegoIga Domańska (1d), Paulina Gawryś (2b), Natalia Koper (1a), Zuzanna Michałowska (1d) oraz Inka Rusinek (2b) – to mocna dziewczęca reprezentacja „Hetmana”, która zakwalifikowała się do Wielkiego Finału XI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej organizowanego przez miesięcznik „Charaktery”. Zespół - prowadzony przez p. Małgorzatę Chabel - 30 marca w Warszawie stanął do walki o laury z najlepszymi z najlepszych z całej Polski i zaprezentował się znakomicie.

64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski12 kwietnia o godzinie 10:00 w Tarnobrzeskim Domu Kultury rozpoczęły się przesłuchania w ramach Eliminacji Rejonowych 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestnicy z Tarnobrzega, Stalowej Woli i Niska startowali w czterech kategoriach: recytacja, wywiedzione ze słowa, monodram, poezja śpiewana. Naszą szkołę reprezentowały w kategorii recytacja: Justyna Kosior i Aleksandra Ciżyńska (obie z klasy Ic) oraz w kategorii wywiedzione ze słowa: Michalina Gosztyła (Ic) i Iga Domańska (Id).

logoMikołaj Majka, uczeń klasy 1 „d” zakwalifikował się do drugiej części zawodów centralnych Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Praca pisemna Mikołaja z I części zawodów centralnych uzyskała ocenę bardzo dobrą (2 wynik w woj. podkarpackim), co zapewniło mu 100% wynik na egzaminie maturalnym z historii. Fantastyczne wyniki wszystkich części olimpiady pozwoliły mu na udział w ostatniej części zawodów i walkę o tytuł laureata. Gratulujemy Mikołajowi i życzymy powodzenia w czerwcu w Warszawie!

Szkoła PraworządnościZ radością dzielimy się wiadomością, iż decyzją COPTIOSH zostaliśmy uhonorowani tytułem Złotej Europejskiej Szkoły Praworządności RP, co nas bardzo cieszy w kontekście czasów, w których nam przyszło działać. Istota praworządności i związana z nią idea państwa prawa leżała od początku istnienia naszej szkoły na sercu jej założycieli. Czasy obecne w jeszcze większym stopniu mobilizują nas do szerzenia idei founding fathers Hetmana i dbania o jej właściwe rozumienie. Zaszczytny tytuł jest wynikiem uczestnictwa naszych uczniów w olimpiadach przedmiotowych z zakresu nauk społecznych i sięgania w nich po najwyższe laury. Ranking obejmuje m.in. takie olimpiady jak : Olimpiada Historyczna, Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, czy Olimpiada Wiedzy o Prawie.

konkursmoto 1024W sobotę (6 kwietnia 2019 r.) odbył się finał powiatowy Ogólnopolskiego Modzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, organizowanego w tarnobrzeskim WORDzie przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Tarnobrzegu. Naszą szkołę dumnie reprezentowały dwie drużyny w składach: pierwsza drużyna: Paweł Brożyna, Krzysztof Wilk, Marcin Sochacki i druga: Anna Jurek, Aleksandra Ramos, Magdalena Bogacz. Konkurs składał się z kilku etapów: jazdy sprawnościowej, testu wiedzy z zakresu historii motoryzacji, znajomośći przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy oraz przygotowania pojazdu do jazdy. Ania wykazała się ponadprzeciętnymi umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy, za co została wyróżniona. Trzy pierwsze indywidualne miejsca zajęli uczniowie naszego liceum, miejsce pierwsze Aleksandra Ramos, miejsce drugie Anna Jurek oraz miejsce trzecie Paweł Brożyna. Z radością możemy poinformować, że obydwa zespoły znalazły się na podium (pierwsze oraz trzecie miejsce). Jednak zwycięską trójką okazał się zespół dziewcząt, które będą reprezentować nasz powiat na etapie wojewódzkim. Odbędzie się on 25 maja obecnego roku w Rzeszowie. Trzymamy za nie kciuki oraz życzymy dalszych sukcesów.

pod on mat leji logoW sobotę, 30 marca, odbył się etap rejonowy XIX Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji. Jest to konkurs, w którym biorą udział wszyscy najlepsi z matematyki uczniowie uczęszczający do klas pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych oraz klas trzecich gimnazjów i klas ósmych szkół podstawowych z Podkarpacia. Miło nam poinformować, że w tym roku aż sześciu uczniów naszego liceum awansowało do finału tego konkursu. Są nimi: Miron Czech i Mateusz Piejko z klasy 1 ,,e”, Jakub Tomczyk z klasy 2 ,,b”, oraz Filip Baran, Sebastian Spyrzewski i Janek Ziętek z klasy 2 ,,d”. Już 27 kwietnia w Rzeszowie wszyscy chłopcy powalczą w finale o tytuł laureata. Mamy nadzieję, że z powodzeniem :)


Sukcesy historyczneW sobotę, 30 marca, w Ostrołęce, odbyły się zawody centralne Olimpiady Wiedzy o Prawie, w których udział wzięły Viktoria Noga i Gabriela Masternak. Nasze reprezentantki zdobyły zaszczytne tytuły finalistek olimpiady. Wielkie gratulacje dla dziewcząt za ich wiedzę i umiejętności oraz wytrwałość w ich zdobywaniu!!!! Tym osiągnięciem nasze uczennice zapewniły sobie 100% wynik w rekrutacji z określonych przedmiotów na wybrane uczelnie w kraju, jeszcze przed złożeniem egzaminów maturalnych.

 

webMikołaj Barsznica

W ostatni czwartek w Rzeszowie odbył się drugi etap konkursu informatycznego „Web.Master Podkarpacki”. Mikołaj Barsznica z 3d LO zajął w nim 4. miejsce, zdobywając tym samym tytuł finalisty. Gratulujemy! ( MK)

 

 

 

 

 

56196774 409079616538459 1151852044865241088 nDnia 13.03.2019 roku 7 uczniów Naszej szkoły brało udział w Konkursie Języka Angielskiego organizowanym przez Wydział Zamiejscowy UJK w Sandomierzu, który odbył się w budynku uniwersytetu.

Test składał się z 3 części: leksykalno-gramatycznej, kulturowej oraz czytelniczej. Maksymalnie można było zdobyć 90 punktów.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął uczeń Hetmana Jakub Dryś, uzyskując 89 punktów. W zawodach udział wzięli również Julita Bartyzel, Ola Turczyk, Kacper Łygas, Maria Rożek, Karol Kraska i Agata Nasiadka.