zlota szkola calosc 2019

Olimpiada StatystycznaBardzo dobry występ w etapie okręgowym

IV Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej!

 W środę, 4 grudnia, w Rzeszowie odbył się etap okręgowy IV Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej. Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów: Filip Walicki z klasy 1 ,,g", Jakub Curyło i Mikołaj Majka, obaj z klasy 2 ,,d", zwycięzcy etapu szkolnego. Do etapu okręgowego awansowało 67 uczniów z kilkunastu szkół podkarpackich. Po napisaniu dwóch części testowych, jeszcze tego samego dnia, została wyłoniona najlepsza dziesiątka, która podczas uroczystego podsumowania zawodów, otrzymała pamiątkowe dyplomy i wyróżnienia. Bardzo miło nam zakomunikować, że w gronie najlepszych znaleźli się wszyscy trzej ,,Hetmaniacy". Kuba zajął 9 miejsce, Filip był 6, natomiast Mikołaj uplasował się na miejscu 3, automatycznie premiowanym awansem do etapu centralnego.

Wystawa Dawida 2Od 18 listopada do 16 grudnia 2019 r. w Galerii „Okno” Miejskiej Biblioteki im. M. Marczaka w Tarnobrzegu można oglądać indywidualną wystawę fotografii ucznia naszej szkoły, Dawida Tepera z klasy II „a”. Ekspozycję tworzą piękne, czarno-białe portrety oraz eksperymentalne barwne fotografie portretowe.

stypendiumKażdy uczeń  ,,Hetmana", który w ubiegłym roku uczęszczał do Zespołu Szkół Społecznych nr 1 (czyli do naszego gimnazjum lub liceum) i spełnia kryteria zawarte w "Regulaminie Stypendium Rady Szkoły", może ubiegać się o wspomniane stypendium.

Regulamin oraz Wniosek znajdują się na stronie internetowej Szkoły w zakładce ,,Dla Ucznia" a w niej ,,Dokumenty do pobrania".

Wszystkich zainteresowanych prosimy o dokładne zapoznanie się z Regulaminem i złożenie Wniosku, wypełnionego komputerowo, wraz ze stosownymi podpisami Wychowawców i Rodziców (Opiekunów prawnych), do Dyrekcji, do poniedziałku 1 grudnia 2019 r. Wnioski złożone po upływie tego terminu nie będą rozpatrywane.

Stypendia 2019Miło nam poinformować, iż na I semestr roku sz. 2019/20 Pan Dariusz Bożek przyznał 28 Stypendiów Prezydenta Miasta Tarnobrzega dla uczniów szczególnie uzdolnionych, uczęszczających do tarnobrzeskich szkół ponadpodstawowych, oraz 4 Nagrody „Perła Tarnobrzega” dla osób zaangażowanych naukowo, ale też i społecznie. Wśród nagrodzonych znalazło się aż 30 uczniów Hetmana. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 15 października w siedzibie Prezydenta, w obecności Włodarza Miasta oraz Pana Tomasza Krawczuka, Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury.

Ola Gorazda Lipa 201918 października br. o godzinie 11.00, w Spółdzielczym Centrum Kultury BEST w Bielsku – Białej, odbyło się uroczyste podsumowanie XXXVII Wojewódzkiego i XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA’ 2019. Wśród zaszczytnego grona  laureatów znalazła się nasza uczennica, Aleksandra Gorazda z klasy 2e.

Natalia CiecierskaLokalne media szeroko komentowały jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych miasta – zakończenie kolejnej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Wygraj Sukces”. Cieszymy się bardzo z faktu, że Komisja Artystyczna 24. edycji tego prestiżowego konkursu wokalnego przyznała wyróżnienie uczennicy naszej szkoły, Natalii Ciecierskiej.

W tym roku w konkursowe szranki stanęło aż 2 500 solistów z całej Polski! Do ostatniego, tarnobrzeskiego etapu zakwalifikowano 124 wykonawców. 20 września obyły się przesłuchania w TDK, a dzień później – koncert finałowy wytypowanych przez jurorów 17 wokalistów. W tym doborowym towarzystwie znalazła się nasza Natalka. Podziwiamy i gratulujemy sukcesu!

jak nie czytam jak czytam dyplom

li2Drugoklasistka, Aleksandra Gorazda znalazła się w gronie laureatów XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa 2019 pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Nagrodzone opowiadanie Oli nosi taneczny tytuł „Pas de Deux”.

       Matura page 001Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, czas podsumować wyniki tegorocznej matury w ,,Hetmanie” na tle województwa podkarpackiego. Po raz kolejny nasi Uczniowie pokazali, jak świetnie byli przygotowani do egzaminu dającego ,,przepustkę” na uczelnie wyższe. Nasze liceum jest jedyną Szkołą w Tarnobrzegu, w której maturę zdali w maju wszyscy Uczniowie. W naszym porównaniu skupimy się tylko na szkołach województwa podkarpackiego, w których z danego przedmiotu i na określonym poziomie (podstawowym lub rozszerzonym) zdawało przynajmniej 5 uczniów. Jeśli do egzaminu przystąpiło mniej niż 5 uczniów, trudno mówić o ,,wiarygodności” średnich arytmetycznych. Dla przykładu, jeśli maturę zdawało zaledwie 3 uczniów i jeden napisał na 100%, a dwaj pozostali na 40%, wówczas średnia wynosi 60% (to dobra średnia), chociaż dwaj uczniowie z trzech uzyskali słabe wyniki. W taki sposób zestawienia a także rankingi przedstawiane były przez portal liceapolskie.pl. Bardzo cieszymy się, że z przedmiotów obowiązkowych uzyskaliśmy w województwie podkarpackim 2 wynik z języka polskiego i 4 wynik zarówno z języka angielskiego, jak i matematyki. Ciekawostką jest również to, że, gdybyśmy zsumowali wszystkie procentowe wyniki z tych trzech przedmiotów, osiągnęlibyśmy 2 miejsce na Podkarpaciu, przegrywając zaledwie o 1 punkt procentowy z II Liceum w Rzeszowie.

laurel wreathTradycyjnie, jak co roku, na podsumowanie tego, co osiągnęli uczniowie uczestniczący w minionym roku szkolnym w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, umieszczamy zestawienie ich osiągnięć. Niektórzy sięgnęli po najwyższe laury, zdobywając tytuły laureatów i finalistów w różnych dziedzinach nauk ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych czy językowych. Byli również pasjonaci konkursów artystycznych, sportowych i interdyscyplinarnych. Wszystkim uczniom i nauczycielom gratulujemy odniesionych sukcesów, tego, że skorzystali z możliwości oferowanych przez Hetmana, trafnie wybierając to, w czym okazali się najlepsi.

 DSC9213 1024Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych nasi tegoroczni Maturzyści otrzymali zaświadczenia z wynikami egzaminu dojrzałości. Tradycyjnie wszyscy zdali maturę bez najmniejszego problemu. Nie ma więc mowy o żadnym terminie egzaminu poprawkowego w sierpniu :) Na dokładną analizę wyników trzeba jednak jeszcze poczekać, ale już możemy stwierdzić, że, wzorem lat ubiegłych, również tegoroczni Absolwenci zdali egzamin znakomicie. Już sam fakt, że sumarycznie na zaświadczeniach pojawiło się 26 wyników najwyższych (100%) świadczy o tym, jak piękne były to zaświadczenia. Wyniki uzyskane przez naszych Uczniów ze wszystkich przedmiotów zdawanych tak na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, znacznie przewyższają średnie wyniki w Polsce i na Podkarpaciu.

1W dniach 6 - 8 czerwca 2019 r. w Warszawie odbyła się II część finału Zawodów Centralnych (III stopnia) XII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego".

Mikołaj Majka z klasy I d, jedyny reprezentant naszej szkoły i całego Tarnobrzega zmagał się z 48 uczniami szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski w 9 konkurencjach: Losy mojej rodziny w II wojnie światowej, Broń i barwa, Eksponat muzealny, Malarstwo batalistyczne i portretowe, Geografia militarna, Literatura i poezja, Film, Pieśń oraz Oprowadzenie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie.

Powiatowy konkurs interdyscyplinarnyW dzisiejsze upalne południe nieco ochłody można było znaleźć w klimatyzowanej sali konferencyjnej Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, gdzie odbyło się oficjalne podsumowanie tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego „Ginące zawody i zawody przyszłości…”. Wyróżnione w tym konkursie zostały prace: Justyny Kosior (1c), Julii Karbarz (1c) oraz Emilii Nowak (1a).

IMG 1660Z przyjemnością informujemy, że Wiktoria Solarska, uczennica klasy 3a gimnazjum uzyskała tytuł laureataOgólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej Olimpus z matematyki. Wiktoria wspaniale poradziła sobie z testem wielokrotnego wyboru zawierającym 30 zadań. Wraz z Wiktorią w marcu 2019 roku do konkursu przystąpili: Michalina Baran, Magdalena Gara, Patrycja Glica, Amelia Grądziela, Julia Konefał, Wiktoria Ziarko, Jakub Dryś, Rafał Tomczyk i Tomasz Winiarski. Dziękujemy Wam wszystkim za reprezentowanie szkoły w konkursie oraz gratulujemy odwagi i chęci zmierzenia się z królową nauk. (AZ)

plakat konkDziś ogłoszono wyniki Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego co roku organizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe „Libri”. Tegoroczny temat brzmiał: „Ginące zawody i zawody przyszłości – kim będą młodzi mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego”. Zasłużone laury w konkursowych zmaganiach otrzymały trzy licealistki z „Hetmana”. W kategorii praca literacka wyróżnienie zdobyła Justyna Kosior z klasy I „c”. W kategorii praca multimedialna wyróżnienia powędrowały do: Julii Karbarz z I „c” i Emilii Nowak z I „a”. Dziewczynom gratulujemy bardzo ciekawych pomysłów i uzyskanych tytułów! Uroczyste rozdanie nagród nastąpi 13 czerwca w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu.(nan)

 

 

 

02W dniu 25 maja w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie odbył się finał wojewódzki XXIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowały 3 uzdolnione motoryzacyjnie "babeczki": Ania Jurek, Ola Ramos i Madzia Bogacz. W konkursie startowało 10 drużyn męskich i jedna damska (my).

Dawid TeperOd dziś w Galerii Okno w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marczaka na ul. Szerokiej w Tarnobrzegu można oglądać prace ucznia naszej szkoły, Dawida Tepera (I „a”). Jest to cykl czarno-białych fotografii portretowych, które młody artysta połączył tytułem „Ładna rzeczywistość”. Zachęcamy, by wędrując po mieście, choć na chwilę zatrzymać się przy bibliotecznym oknie wystawowym. Naprawdę warto! Gratulujemy, Dawidzie, bardzo udanej prezentacji!

 

WiktorW piątek, 17 maja 2019r., w Roźwienicy, odbyły się eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs został rozegrany w trzech grupach wiekowych i składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej, do której awansowało z każdej grupy po 5 osób z najlepszymi wynikami. Reprezentantem powiatu tarnobrzeskiego był uczeń naszej szkoły, Wiktor Walski (Id), który w ostatecznych rozgrywkach zajął zaszczytne trzecie miejsce.

OGROMNY SUKCES „HETMANIAKÓW” W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE „KANGUR MATEMATYCZNY” 2019

kangurMiło mam poinformować, że w gronie laureatów konkursu Kangur Matematyczny 2019, znalazł się uczeń klasy 2d naszego „Hetmana”, Sebastian Spyrzewski. Nagrodą dla Sebastiana będzie udział w kilkunastodniowym obozie wakacyjnym w Zakopanem. Wynikiem bardzo dobrym może się poszczycić Jan Ziętek uczeń klasy 2d. Poza tym  czterech uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienia.

LejaW finale XIX Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji, który odbył się 27 kwietnia 2019 r. w Rzeszowie, wzięło udział sześciu uczniów naszego ,,Hetmana". Aby zostać finalistą tego Konkursu, należało ,,przejść" eliminacje szkolne, następnie etap powiatowy i wreszcie rejonowy. Trzeba zaznaczyć, że w PKM im. Franciszka Leji biorą udział wszyscy najlepsi uczniowie klas pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych, oraz najwyższych klas szkół podstawowych i gimnazjalnych. Uczniowie startują w dwóch poziomach: poziomie I (klasy ósme szkół podstawowych, klasy trzecie gimnazjum, klasy pierwsze szkół ponadgimnazjalnych) oraz w poziomie II (klasy drugie szkół ponadgimnazjalnych). W finale wojewódzkim wzięło udział 71 uczniów w poziomie I oraz 42 uczniów w poziomie II. Wszyscy uczniowie ,,Hetmana" zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, a trzech z nich może się poszczycić zdobyciem tytułu laureata. W poziomie I, tytuł ten wywalczył Miron Czech ( z klasy 1 ,,e") uzyskując 3 miejsce, zaś w poziomie II, Sebastian Spyrzewski oraz Jan Ziętek (obaj z klasy 2 ,,d") którzy zdobyli ex-aequo, 2 miejsce. Tytułami finalistów mogą pochwalić się: Mateusz Piejko (z klasy 1 ,,e"), Jakub Tomczyk (z klasy 2 ,,b") oraz Filip Baran (z klasy 2 ,,d").