zlota szkola calosc 2020

Mikołaj MajkaInformowaliśmy już o sukcesie Mikołaja Majki, ucznia klasy II d, który uzyskując bardzo dobry wynik na teście etapu okręgowego 49. Olimpiady Biologicznej, zakwalifikował się do etapu centralnego tejże olimpiady. Ze względu na obecną sytuację, na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do etapu centralnego uzyskują tytuł finalisty. Gratulujemy Mikołajowi sukcesu, tym bardziej, że znalazł się w tak bardzo wąskej grupie uczniów z całej Polski, choć żal, że nie mógł stanąć w szranki w walce o tytuł laureata.(KW)

lingwistykaNiezwykle udany występ zanotowali nasi licealiści w etapie okręgowym XVIII Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. W gronie zaledwie 64 osób, które wywalczyły awans do finału tej Ogólnopolskiej Olimpiady znalazł się Sebastian Spyrzewski z klasy 3d, oraz Paulina Orlińska z klasy 1g. Bardzo wysoki wynik zanotowała również Karolina Błażkiewicz, uczennica klasy 1f. Całej naszej "Hetmańskiej" trójce serdecznie gratulujemy ciesząc się, że mamy w szkole taką mocną lingwistyczno-matematyczną ekipę. Informujemy jednocześnie, że z przyczyn znanych, niestety finał tej Olimpiady w tym roku nie odbędzie się, przez co dwójka naszych Finalistów nie powalczy o tytuł laureata.

sebastianspyrzewski 1024Komitet Główny Olimpiady Matematycznej opublikował listę uczniów zakwalifikowanych do finału tej najstarszej z olimpiad. W gronie tym znalazł się Sebastian Spyrzewski, uczeń klasy 3d naszego liceum, który uzyskał bardzo wysoki wynik punktowy w etapie okręgowym. Serdecznie gratulujemy Sebastianowi. Komitet jednocześnie poinformował, że czeka na oficjalne stanowisko MEN w sprawie finału, który powinien odbyć się w dniach 22 – 23 kwietnia. Na obecną chwilę Sebastian już na pewno został finalistą LXXI Olimpiady Matematycznej, powtarzając swój wynik z ubiegłego roku. Zawody finałowe OM natomiast zawsze miały na celu wyłonienie grupy laureatów, a spośród nich reprezentatów Polski w etapie międzynarodowym.

Pełną listę finalistów LXXI można zobaczyć tutaj.

oreze18 marca 2020, Komitet Główny Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, ogłosił listę uczniów, którzy uzyskali uprawnienia finalistów. Miło nam poinformować, że w tym zaszczytnym gronie znaleźli się uczniowie naszego Hetmana: Jan Kiełb z klasy 1a i Tomasz Strycharz z klasy 1c. Swoją olbrzymią wiedzą nasi utalentowani pierwszoklasiści zapewnili sobie 100% wynik z egzaminu maturalnego z historii. Gratulujemy.(tc)

Emilka i KubaMiło nam poinformować, że uczniowie „Hetmana” Emilia Roman (1E) oraz Jakub Dryś (1A), należą do zwycięzców tegorocznej tarnobrzeskiej edycji XXVI Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, a dodatkowo Jakub Dryś będzie reprezentował Tarnobrzeg w ogólnopolskim finale konkursu. To młodzi „Hetmaniacy”, którzy nie tylko osiągają sukcesy na polu akademickim dzięki swoim zdolnościom i ciężkiej pracy, ale również mogą być wzorem do naśladowania poza swoimi osiąnięciami w nauce. Dzięki swojej pracowitości, empatii, umięjętności współpracy oraz niezwykłej otwartości na drugiego człowieka, potrafią dzielić czas między codzienne obowiązki a pracę dla innych, angażując się w różne przedsięwzięcia i inicjatywy, zarówno w środowisku społeczności szkolnej, w środowisku lokalnym, jak też w przestrzeni miejskiej aktywności.

orezeW miniony czwartek (5 marca) odbył się finał wojewódzki olimpiady potocznie zwanej „Dziejami Oręża”. Bardzo dobrze zaprezentowali się w nim nasi reprezentanci. Do etapu centralnego awansowali Tomasz Strycharz z kl. I c i Janek Kiełb z klasy I a, niewiele do awansu zabrakło Paulinie Orlińskiej i Maksymilianowi Ciźli, także uczniom klas pierwszych.

Na Janka i Tomka czeka teraz etap pisemny etapu centralnego, który odbędzie się 17 marca. Trzymajmy za nich kciuki, oby matura z historii padła ich łupem już w pierwszej klasie. Maksowi i Paulinie, po udanych doświadczeniach bieżącej edycji, życzmy sukcesów w przyszłym roku.

PKCh 1Jakub Tomczyk z klasy 3b awansował do ścisłego finału (etap IIIB) XII Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza organizowanego przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej. Ten trójetapowy konkurs (etap I, etap II, etap IIIA – zadania obliczeniowe, etap IIIB - zadanie laboratoryjne) cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów województwa podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego. W tegorocznej edycji zawodów, do ostatniego etapu awans uzyskało tylko trzynastu uczniów. Uczniowie Hetmana, jako jedni reprezentanci Tarnobrzega, rokrocznie meldują się w finale tego konkursu, uzyskując wyróżnienia i tytuły laureatów. 4 kwietnia 2020, w salach laboratoryjnych PRz, Kuba zmierzy się z zadaniem dotyczącym metod analizy objętościowej. Powodzenia! :)

XII Turniej Wiedzy PsychologicznejW tę podróż wyruszyło na początku roku szkolnego doborowe piętnastoosobowe grono pod wodzą p. Małgorzaty Chabel. Tak liczna grupa śmiałków zdecydowało się poznawać mechanizmy i prawa rządzące psychiką i zachowaniami ludzkimi w XII Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej organizowanym przez renomowane pismo psychologiczne „Charaktery”. Ich zadaniem było przez kilka miesięcy zapoznać się z fachową literaturą i artykułami z magazynu „Charaktery”. W trakcie spotkań, burzliwych dyskusji, wymiany spostrzeżeń, śmiechu i zażartych polemik z grupy turniejowych ochotników budował się zespół.

LejaDzisiaj na stronie PCEN w Rzeszowie została opublikowana lista uczniów, którzy zakwalifikowali się do finału jubileuszowej, XX edycji Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji. W tym roku, po raz pierwszy, Konkurs rozgrywany jest na trzech poziomach: IS (klasy pierwsze po szkole podstawowej oraz klasy ósme szkoły podstawowej), IG (klasy pierwsze po gimnazjum i drugie technikum) oraz poziom II (klasy drugie liceum i trzecie technikum). Bardzo cieszy nas fakt, że aż siedmioro uczniów z naszego Hetmana awansowało do etapu finałowego, który odbędzie się 18 kwietnia w Rzeszowie. Uczniami tymi są: Karolina Błażkiewicz i Maja Kotulska, obie z klasy 1f, Paulina Orlińska i Filip Walicki oboje z klasy 1g, Tomasz Strycharz i Bartłomiej Stylski, obaj z klasy 1c, oraz Miron Czech z klasy 2e. Warto dodać, że cały powiat tarnobrzeski reprezentować będzie w Rzeszowie dziewięcioro młodych matematyków, w tym siedmioro z naszego liceum.

Nakręcamy EKOW ramach Olimpiady Praktycznej "Zwolnieni z Teorii" grupa uczniów z naszej szkoły - w składzie Aleksandra Ciżyńska, Piotr Paradowski, Jan Radoń oraz Justyna Kosior - zrealizowała projekt ekologiczny o nazwie "Nakręcamy EKO". Jest to projekt, który idealnie łączy idee ekologiczne z charytatywnymi. Celem działań drugoklasistów było postawienie w Tarnobrzegu nakrętkomatu, do którego mieszkańcy będą mogli wrzucać nakrętki. Jest to forma segregacji, a także pomocy innym, ponieważ pieniądze uzyskane w wyniku sprzedaży nakrętek przekazane zostaną tym, którzy w danym momencie będą ich najbardziej potrzebować. Hetmaniacy połączyli akcję z ekologiczną kampanią prowadzoną w szkołach i przedszkolach. Młodzież w różnych placówkach przeprowadziła wykłady, gry oraz zabawy, które zwiększyły świadomość młodszych rówieśników, a także próbowała zaciekawić tematem samej ekologii.

AGH2Ogólnopolska olimpiada „O Diamentowy Indeks AGH” to trzystopniowa olimpiada, realizowana w zakresie pięciu przedmiotów: matematyki, informatyki, fizyki, chemii i geografii z elementami geologii. Laureaci olimpiady przyjmowani są na studia w AGH z pominięciem procesu rekrutacyjnego. Naszą szkołę w tej olimpiadzie reprezentują uczniowie klasy 3d – Filip Baran – z przedmiotów matematyka i fizyka oraz Jan Ziętek z matematyki. Z przyjemnością informujemy, że w miniony piątek organizatorzy podali wyniki II etapu tej olimpiady, wskutek czego dowiedzieliśmy się, że obaj uczniowie zostali zakwalifikowani do finału, który odbędzie się w weekend 28-29.03. br. w Krakowie na obiektach dydaktycznych AGH. Za Filipa i Janka trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!

Akcja Nakęcamy EKOJuż jutro czeka nas wielki finał akcji #nakrecamyEKO, którą organizuje czteroosobowa grupa uczniów z klasy 2c: Justyna Kosior, Aleksandra Ciżyńska, Piotr Paradowski i Jan Radoń. W ramach realizacji projektu społecznego Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej "Zwolnieni z teorii" nasi uczniowie przeprowadzili szereg lekcji na temat ekologii w przedszkolach i szkołach podstawowych. Wieńczącym te działania wydarzeniem będzie poniedziałkowy wielki finał, na który - w imieniu organizatorów - serdecznie zapraszamy.

Kiedy? 2 marca (poniedziałek)
Gdzie? Plac Bartosza Głowackiego
O której godzinie? 11:30
Co zabrać? Nakrętki oraz... masę pozytywnej energii!

Przyjdźcie z rodziną, przyjaciółmi, a nawet z pupilem!

OBW miniony weekend ogłoszone zostały wyniki etapu okręgowego 49 Olimpiady Biologicznej. Z wielką przyjemnością, możemy poinformować, że Mikołaj Majka, uczeń klasy II d naszego liceum, przeszedł do trzeciego etapu tejże Olimpiady. Jest to duży sukces, gdyż do zawodów na tym szczeblu kwalifikuje się ok 70 najlepszych uczestników z całej Polski. W etapie centralnym, który odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia, Mikołajowi przyjdzie zmierzyć się z trudnym testem teoretycznym, pracowniami praktycznymi z zoologii, botaniki, mykologii, biologii molekularnej, biochemii, ewolucjonizmu, filogenetyki, bioinformatyki czy metodologii badań naukowych ze statystyką. W dalszej części zawodów uczeń będzie musiał również obronić swoją pracę doświadczalną zatytułowaną: "Wpływ różnych źródeł (ujęć) wody na szybkość kiełkowania i wzrostu fasoli wielokwiatowej (Phaseolus coccineus)". Jak widać przed Mikołajem dużo pracy, więc życzymy mu wytrwałości i sukcesu. (kw)

OFMiło nam zakomunikować, że Filip Baran uczeń klasy 3d został zakwalifikowany do części doświadczalnej II etapu 69. Olimpiady Fizycznej. Zawody odbędą się 16 lutego na Wydziale Matematyczno - Przyrodniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Gratulujemy Filipowi i życzymy kolejnego awansu, tym razem do finału tej niezwykle prestiżowej olimpiady przedmiotowej.

 

ol przedZ dużym opóźnieniem Komitet Okręgowy Olimpiady Przedsiębiorczości podał listy uczniów, którzy zakwalifikowali się do zawodów tego etapu, biorąc udział w eliminacjach szkolnych. W tegorocznej XV już edycji olimpiady wezmą udział także nasi uczniowie: Jakub Curyło, Mateusz Piejko, Wojciech Furdyna i Jakub Dryś. Gratulujemy im sukcesu i życzymy wytrwałości w przygotowaniach do kolejnego etapu zawodów, które odbędą się w marcu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Olimpiada BiologicznaPrzełom stycznia i lutego to zawsze gorący sezon studniówkowy, ale to również gorący okres w nauce, bo właśnie teraz odbywa się duża część etapów okręgowych różnych olimpiad przedmiotowych, w tym 49. Olimpiady Biologicznej, w której dziś biorą udział trzej uczniowie I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Emil Cymer, Eryk Lewicki i Mikołaj Majka po bardzo dobrych wynikach etapu szkolnego i przygotowaniu prac badawczych oraz przeczytaniu setek stron podręczników o żabach, kwiatach, genach i innych cudach świata ożywionego, zmierzą się dziś, z - jak zwykle - bardzo wymagającym testem etapu okręgowego w Krakowie. Trzymajmy kciuki za nich i ich wyniki. (KW)

olimpiada hisDecyzją Komitetu Okręgowego OH do etapu ustnego tegorocznej edycji przeszli: Karina Wójcik, Zofia Ryś, Jan Kiełb, Jakub Dryś, Konrad Stefaniak i Łukasz Drabek.

Gratulujemy im sukcesu na tym etapie, gdyż z 123 osób biorących udział w zawodach do tej części przeszło zaledwie 37 uczestników.

Powodzenia w czwartkowych zmaganiach!

                                                                                                                      (GK)

82210767 1192181334309432 5293245453687586816 nKomitet Okręgowy Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego poinformował w dniu dzisiejszym, 16.01.2020r, że Mateusz Piejko, uczeń klasy 2e, zakwalifikował się do części ustnej II (okręgowego) etapu Olimpiady.

Mateusz będzie zmagał się z zadaniami cząści ustnej 7 lutego 2020 na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie.

olimpiada matematyczna logoKomitet Okręgowy Olimpiady Matematycznej w Rzeszowie uprzejmie zawiadamia, że następujący uczniowie naszej szkoły: Miron Czech, Kacper Hebda (obaj z klasy 2e) oraz Sebastian Spyrzewski i Jan Ziętek (obaj z klasy 3d) zostali zakwalifikowani do zawodów stopnia drugiego 71. Olimpiady Matematycznej, które odbędą się 7 - 8 lutego 2020 r. w Rzeszowie. Serdecznie gratulujemy uczniom kwalifikacji i życzymy kolejnych, tym razem do finału :-) (pd)

lingwistykaKomitet Główny Olimpiady Lingwistyki Matematycznej opublikował listę osób, które awansowały do etapu okręgowego XVIII edycji tej ciekawej Olimpiady o zasięgu międzynarodowym. Z radością informujemy, że w gronie 543 zakwalifikowanych, znajduje się troje uczniów z naszego ,,Hetmana". Są nimi: Karolina Błażkiewicz z klasy 1f, Paulina Orlińska z klasy 1g oraz Sebastian Spyrzewski z klasy 3d (finalista XVI edycji OLM). Zawody okręgowe odbędą się 29 lutego w Rzeszowie. Lista osób, które awansowały do II etapu znaleźć można pod adresem:

http://www.math.uni.wroc.pl/fmw/sites/default/files/upload_attach/OLM1920Iwyniki.pdf