zlota szkola calosc 2019

ldrabek1Z tytułem finalisty wrócił z Kołobrzegu Łukasz Drabek – uczeń klasy I a. Właśnie tam odbyły się zawody finałowe XLV Olimpiady Geograficznej. Łukasz zmierzył się tam z trzyczęściowym testem z różnych dziedzin geografii polegającym m.in. na analizowaniu map, danych statystycznych oraz zdjęć satelitarnych. Poza tym olimpijczycy wzięli udział w obowiązkowym konkursie terenowym i wycieczce geograficznej po Pobrzeżu Bałtyku. Jak mówi Łukasz, olimpiada geograficzna to wielki test wytrzymałości fizycznej i psychicznej., ale przede wszystkim wspaniała przygoda.(uż)

Tomasz RyśUczeń klasy II A, Tomasz Ryś, wywalczył sobie na rok przed swoją maturą 100% wynik egzaminu maturalnego z historii, zostając finalistą etapu centralnego XLV edycji Olimpiady HistorycznejFinały OH odbyły się tradycyjnie w Gdańsku, w dniach 5- 8 kwietnia. W pierwszym dniu zmagań Tomek pisał pracę na temat Papiestwa wobec Polski od chrztu do soborów powszechnych XV w. oraz w sesji popołudniowej analizował źródło historyczne, którym tym razem był Żywot Karola Wielkiego pióra Einharda. 

 

 

Janek ZiętekW dniach 4-6 kwietnia odbyły się dwuetapowe zawody centralne Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W tym finale, już czterdziestym dziewiątym w historii olimpiady, naszą szkołę, miasto i Podkarpacie reprezentował uczeń klasy II d, Jan Ziętek. Janek wywalczył tytuł finalisty, co jest równoznaczne z wynikiem stuprocentowym, a także zwolnieniem z matury ustnej oraz pisemnej na poziomie podstawowym i rozszerzonym! Tym samym Janek zasilił pokaźne już grono hetmańskich polonistycznych i filozoficznych olimpijczyków. Gratulacje!

 

 

Piosenka w melonikuWspaniałe wieści dotarły do nas z Rzeszowa. Natalia Ciecierska, uczennica klasy 2a LO, zajęła II miejsce w Konkursie Wokalnym, 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Musicalowej „PIOSENKA W MELONIKU”, który odbył się w sobotę, 12 kwietnia, na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Występy 41 finalistów oceniło i nagrodziło trzyosobowe Jury w składzie: Robert Janowski, Natasza Urbańska oraz Olga Boczar.

„Piosenka w Meloniku” to jedyny w Polsce festiwal piosenki poświęcony w całości tematyce aktorskiej, filmowej i musicalowej. W ciągu ośmiu lat istnienia Festiwalu, wzięło w nim udział blisko sześciuset wokalistów z ponad stu polskich miast. Ich sceniczne prezentacje były oceniane przez znanych i cenionych artystów z całej Polski, takich jak Katarzyna Groniec, Renata Przemyk, Robert Janowski, Olga Bończyk, Dariusz Kordek, Magdalena Steczkowska, Robert Rozmus, Mieczysław Szcześniak, Łukasz Zagrobelny czy Michał Szpak. Natalce serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! (an)

finalistki XI Ogólnopolskiego Turnieju PsychologicznegoIga Domańska (1d), Paulina Gawryś (2b), Natalia Koper (1a), Zuzanna Michałowska (1d) oraz Inka Rusinek (2b) – to mocna dziewczęca reprezentacja „Hetmana”, która zakwalifikowała się do Wielkiego Finału XI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej organizowanego przez miesięcznik „Charaktery”. Zespół - prowadzony przez p. Małgorzatę Chabel - 30 marca w Warszawie stanął do walki o laury z najlepszymi z najlepszych z całej Polski i zaprezentował się znakomicie.

64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski12 kwietnia o godzinie 10:00 w Tarnobrzeskim Domu Kultury rozpoczęły się przesłuchania w ramach Eliminacji Rejonowych 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestnicy z Tarnobrzega, Stalowej Woli i Niska startowali w czterech kategoriach: recytacja, wywiedzione ze słowa, monodram, poezja śpiewana. Naszą szkołę reprezentowały w kategorii recytacja: Justyna Kosior i Aleksandra Ciżyńska (obie z klasy Ic) oraz w kategorii wywiedzione ze słowa: Michalina Gosztyła (Ic) i Iga Domańska (Id).

logoMikołaj Majka, uczeń klasy 1 „d” zakwalifikował się do drugiej części zawodów centralnych Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Praca pisemna Mikołaja z I części zawodów centralnych uzyskała ocenę bardzo dobrą (2 wynik w woj. podkarpackim), co zapewniło mu 100% wynik na egzaminie maturalnym z historii. Fantastyczne wyniki wszystkich części olimpiady pozwoliły mu na udział w ostatniej części zawodów i walkę o tytuł laureata. Gratulujemy Mikołajowi i życzymy powodzenia w czerwcu w Warszawie!

Szkoła PraworządnościZ radością dzielimy się wiadomością, iż decyzją COPTIOSH zostaliśmy uhonorowani tytułem Złotej Europejskiej Szkoły Praworządności RP, co nas bardzo cieszy w kontekście czasów, w których nam przyszło działać. Istota praworządności i związana z nią idea państwa prawa leżała od początku istnienia naszej szkoły na sercu jej założycieli. Czasy obecne w jeszcze większym stopniu mobilizują nas do szerzenia idei founding fathers Hetmana i dbania o jej właściwe rozumienie. Zaszczytny tytuł jest wynikiem uczestnictwa naszych uczniów w olimpiadach przedmiotowych z zakresu nauk społecznych i sięgania w nich po najwyższe laury. Ranking obejmuje m.in. takie olimpiady jak : Olimpiada Historyczna, Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, czy Olimpiada Wiedzy o Prawie.

pod on mat leji logoW sobotę, 30 marca, odbył się etap rejonowy XIX Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji. Jest to konkurs, w którym biorą udział wszyscy najlepsi z matematyki uczniowie uczęszczający do klas pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych oraz klas trzecich gimnazjów i klas ósmych szkół podstawowych z Podkarpacia. Miło nam poinformować, że w tym roku aż sześciu uczniów naszego liceum awansowało do finału tego konkursu. Są nimi: Miron Czech i Mateusz Piejko z klasy 1 ,,e”, Jakub Tomczyk z klasy 2 ,,b”, oraz Filip Baran, Sebastian Spyrzewski i Janek Ziętek z klasy 2 ,,d”. Już 27 kwietnia w Rzeszowie wszyscy chłopcy powalczą w finale o tytuł laureata. Mamy nadzieję, że z powodzeniem :)


Sukcesy historyczneW sobotę, 30 marca, w Ostrołęce, odbyły się zawody centralne Olimpiady Wiedzy o Prawie, w których udział wzięły Viktoria Noga i Gabriela Masternak. Nasze reprezentantki zdobyły zaszczytne tytuły finalistek olimpiady. Wielkie gratulacje dla dziewcząt za ich wiedzę i umiejętności oraz wytrwałość w ich zdobywaniu!!!! Tym osiągnięciem nasze uczennice zapewniły sobie 100% wynik w rekrutacji z określonych przedmiotów na wybrane uczelnie w kraju, jeszcze przed złożeniem egzaminów maturalnych.

 

webMikołaj Barsznica

W ostatni czwartek w Rzeszowie odbył się drugi etap konkursu informatycznego „Web.Master Podkarpacki”. Mikołaj Barsznica z 3d LO zajął w nim 4. miejsce, zdobywając tym samym tytuł finalisty. Gratulujemy! ( MK)

 

 

 

 

 

56196774 409079616538459 1151852044865241088 nDnia 13.03.2019 roku 7 uczniów Naszej szkoły brało udział w Konkursie Języka Angielskiego organizowanym przez Wydział Zamiejscowy UJK w Sandomierzu, który odbył się w budynku uniwersytetu.

Test składał się z 3 części: leksykalno-gramatycznej, kulturowej oraz czytelniczej. Maksymalnie można było zdobyć 90 punktów.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął uczeń Hetmana Jakub Dryś, uzyskując 89 punktów. W zawodach udział wzięli również Julita Bartyzel, Ola Turczyk, Kacper Łygas, Maria Rożek, Karol Kraska i Agata Nasiadka.

 

lwiatko25 marca odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „Lwiątko”. Jest on przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Hetmaniacy mieli okazje zmierzyć się z zestawem 30 zadań testowych jednokrotnego wyboru, które musieli rozwiązać w ciągu 75 minut. Na starcie uczestnik otrzymuje 30 punktów, ale za każdą błędną odpowiedź odejmowane jest 25% punktów możliwych do otrzymania za dane zadanie. Uczestnikom życzymy jak najlepszych wyników, a wszystkich uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłym roku.

 

kangur21 marca 2019 r. odbył się w naszej szkole najpopularniejszy szkolny konkurs - Kangur Matematyczny. W tym roku wzięły w nim udział ponad 4 miliony uczniów, w tym 41 uczniów z naszego Hetmana. Reprezentowali szkołę w kategoriach: Junior i Student.

 

turniej jednego wierszaAleksandra Tomczak z klasy II „a” otrzymała wyróżnienie w Turnieju Jednego Wiersza XVIII edycji Wiosny Poetyckiej w Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Nagrodzony wiersz nosi tytuł „Traktat pokojowy”. Rozdanie nagród w konkursie już w najbliższą sobotę, 23 marca, godzina 10:30 w siedzibie organizatora. Gratulujemy Oli udanego debiutu poetyckiego i życzymy weny twórczej! (nan)

olijp logoWarszawski Komitet Główny OLiJP ogłosił właśnie listę uczniów, którzy otrzymali kwalifikację do zawodów centralnych i ubiegać się będą o tytuł finalisty lub laureata, a tym samym o zwolnienie z matury z języka polskiego na obu poziomach. W tym zaszczytnym gronie znalazł się Jan Ziętek z klasy II „d”.

PKCh2 marca 2019 r. w na wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej odbył się III etap XI Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza.

Miło nam poinformować, że uczennica z klasy 2c Ingrid Ziemba zanalazła wsród 13 uczniów zakwalifikowanych do ścisłego finału (etap IIIB) tego ogólnopolskiego konkursu. Etap IIIB to część laboratoryjna zawodów i w bieżącej edycji będzie obejmował zagadnienia metod analizy objętościowej.  Gratulujemy Ingrid kolejnego sukcesu i życzymy powodzenia w finale.

OM logoWłaśnie dowiedzieliśmy się, że Komitet Główny Olimpiady Matematycznej zakwalifikował do zawodów finałowych Sebastiana Spyrzewskiego z klasy 2 "d" naszego liceum. Tym sposobem Sebastian stał się kolejnym uczniem "Hetmana", który, będąc już w klasie drugiej, zapewnił sobie wynik 100% na maturze z matematyki, zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Warto wspomnieć, że tylko olimpiady przedmiotowe, w tym matematyczna, gwarantują takie przywileje uczniom, zwalniając ich ze zdawania egzaminów maturalnych. Warunkiem jest uzyskanie co najmniej tytułu finalisty. Teraz Sebastiana czeka finał LXX Olimpiady Matematycznej, który odbędzie się w dniach 3 – 4 kwietnia w Tarnowie. Życzymy Ci, Sebastianie, co najmniej tak dobrego wyniku jak w etapie okręgowym :)

logoMikołaj Majka z klasy 1d zakwalifikował się I części zawodów centralnych Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1921-1956. Od Traktatu Ryskiego do Żołnierzy Niezłomnych”. Jest to olimpiada tematyczna adresowana do zafascynowanych historią uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów zainteresowanych historią wojskowości. Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za bardzo dobry wynik w kolejnym etapie zawodów.

 

mikolaj barsznicaMikołaj Barsznica z 3d LO naszego Hetmana jako jedyny uczeń szkoły średniej z Tarnobrzega zakwalifikował się do drugiego etapu IV edycji podkarpackiego konkursu informatycznego „Web.Master Podkarpacki”. Najbliższy sprawdzian wiadomości czeka go 21 marca w Rzeszowie.

Życzymy powodzenia!