zlota szkola calosc 2020

olimpiada hisDecyzją Komitetu Okręgowego OH do etapu ustnego tegorocznej edycji przeszli: Karina Wójcik, Zofia Ryś, Jan Kiełb, Jakub Dryś, Konrad Stefaniak i Łukasz Drabek.

Gratulujemy im sukcesu na tym etapie, gdyż z 123 osób biorących udział w zawodach do tej części przeszło zaledwie 37 uczestników.

Powodzenia w czwartkowych zmaganiach!

                                                                                                                      (GK)

82210767 1192181334309432 5293245453687586816 nKomitet Okręgowy Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego poinformował w dniu dzisiejszym, 16.01.2020r, że Mateusz Piejko, uczeń klasy 2e, zakwalifikował się do części ustnej II (okręgowego) etapu Olimpiady.

Mateusz będzie zmagał się z zadaniami cząści ustnej 7 lutego 2020 na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie.

olimpiada matematyczna logoKomitet Okręgowy Olimpiady Matematycznej w Rzeszowie uprzejmie zawiadamia, że następujący uczniowie naszej szkoły: Miron Czech, Kacper Hebda (obaj z klasy 2e) oraz Sebastian Spyrzewski i Jan Ziętek (obaj z klasy 3d) zostali zakwalifikowani do zawodów stopnia drugiego 71. Olimpiady Matematycznej, które odbędą się 7 - 8 lutego 2020 r. w Rzeszowie. Serdecznie gratulujemy uczniom kwalifikacji i życzymy kolejnych, tym razem do finału :-) (pd)

lingwistykaKomitet Główny Olimpiady Lingwistyki Matematycznej opublikował listę osób, które awansowały do etapu okręgowego XVIII edycji tej ciekawej Olimpiady o zasięgu międzynarodowym. Z radością informujemy, że w gronie 543 zakwalifikowanych, znajduje się troje uczniów z naszego ,,Hetmana". Są nimi: Karolina Błażkiewicz z klasy 1f, Paulina Orlińska z klasy 1g oraz Sebastian Spyrzewski z klasy 3d (finalista XVI edycji OLM). Zawody okręgowe odbędą się 29 lutego w Rzeszowie. Lista osób, które awansowały do II etapu znaleźć można pod adresem:

http://www.math.uni.wroc.pl/fmw/sites/default/files/upload_attach/OLM1920Iwyniki.pdf

pobraneJakub Tomczyk z klasy „3b” z wysokim wynikiem punktowym awansował do III etapu Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza organizowanego przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej. Ten trójetapowy konkurs przyciąga najlepszych chemików z całej południowo-wschodniej części Polski. Startują w nim uczniowie z prestiżowych szkół Krakowa, Lublina, Warszawy i województwa podkarpackiego. 

Kubie gratulujemy i życzymy powodzenia w zawodach finałowych.conical flask 2962105 1280

Nagrodzona kartka JuliiMiło nam poinformować, że Julia Turbacz z klasy II b została laureatką XVIII edycji Bożonarodzeniowego Konkursu Plastycznego GWIAZDKA 2019 zorganizowanego przez Tarnobrzeski Dom Kultury. Gratulujemy!

 

 

Wręczenie nagród i otwarcie wystawy Bożonarodzeniowego Konkursu Plastycznego GWIAZDKA 2019 – werdykt

zwolnieni z teoriiKtoś (być może, że był to Henry Ford) powiedział kiedyś, że „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”. O takim sukcesie można mówić w przypadku siedmiu uczniowskich grup, które w tym roku wystartowały w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Praktycznej „Zwolnieni z Teorii” i postawiły sobie za cel zrealizowanie projektu społecznego zmieniającego najbliższe otoczenie. Hetmaniacy, realizując projekty, pracują dla innych, ale też zdobywają kompetencje niezbędne na rynku pracy i w dorosłym życiu: współpracy w zespole, zarządzania swoim czasem oraz budżetem, rozwiązywania problemów. Korzystają przy tym z autorskiej adaptacji metody Project-based learning (stosowanej na Harvardzie). Ich pracę obserwują i oceniają mentorzy, a dodatkową gratyfikacją za realizację zadania jest międzynarodowy certyfikat pomagający dostać wymarzoną pracę czy ułatwiający start na studia za granicą. 

L OLiJPWczoraj był 6 stycznia. Szóstka to, według pitagorejczyków, liczba doskonała. To także liczba stóp daktylicznych w heksametrze i strun w gitarze klasycznej oraz liczbowe oznaczenie oceny celującej… Nam od dziś kojarzyć się będzie jeszcze z grupką humanistek z „Hetmana”, które doskonale poradziły sobie z wymaganiami L Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i zakwalifikowały się do eliminacji okręgowych jubileuszowej, pięćdziesiątej odsłony tej olimpiady. Polonistyczną ekipę tworzą: Iga Domańska (IId), Aleksandra Gorazda (IIe), Zuzanna Grabowska (IIa), Zuzanna Michałowska (IId), Julia Teter (Ia), Izabela Wiater (IIa).

logoTrwa rywalizacja uczniów w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego. Po etapie szkolnym, który się odbył 24 X 2019 r., zwycięzcy tych eliminacji reprezentowali swoje szkoły w etapie międzyszkolnym – rejonowym, który miał miejsce 12 XII 2019 r. Celem był awans do zawodów wojewódzkich. Miło nam poinformować, iż decyzją jury Hetmana w tych zawodach będą 5 marca 2020 r. reprezentować: Tomasz Strycharz, Jan Kiełb, Maksymilian Ciźla i Paulina Orlińska. Wszyscy są uczniami klas pierwszych naszego liceum. Gratulujemy im sukcesu!

AGHMiło nam poinformować, że dwóch uczniów naszej szkoły zostało zakwalifikowanych do II etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH. O udział w etapie centralnym w Krakowie będą walczyć Jan Ziętek (matematyka) oraz Filip Baran (matematyka i fizyka), obaj z klasy III "d". Zawody odbędą się 1. i 2. lutego w Przemyślu. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Zbiorki2019 800Dzisiaj z wydawnictwa szkolnego ,,Omega”, dotarły do naszej szkoły ,,świeżutkie" zbiory zadań z podkarpackich konkursów matematycznych, wraz z pełnymi ich rozwiązaniami. Znajdują się w nich treści oraz rozwiązania (czasami na kilka sposobów) 185. zadań ze wszystkich 19. etapów finałowych PKM im. Franciszka Leji. Autorami wspomnianego zbioru zadań są uczniowie z naszego ,,Hetmana”: Miron Czech z klasy 2 ,,e”, Jakub Tomczyk z klasy 3 ,,b”, Filip Baran, Sebastian Spyrzewski, Janek Ziętek- wszyscy z klasy 3 ,,d”. Dodatkowo przy rozwiązywaniu zadań wspomagał ekipę, niżej podpisany, Paweł Dobrowolski.

wiedza o PolsceMiło nam poinformować, iż warunki uczestnictwa w eliminacjach okręgowych LXI edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym spełnili: Tomasz Ryś (III kl.), Łukasz Drabek (II kl.) i Krystian Słowikowski (II kl.). Gratulujemy sukcesu! Tegoroczny blok zmienny olimpiady przeprowadzany jest pod hasłem: "Wyzwania społeczne współczesnego świata". Od uczestników olimpiady oczekuje się szeroko rozumianej orientacji w problemach: politycznych, społecznych i gospodarczych współczesnego świata.

pthSzybkimi krokami zbliżają się eliminacje okręgowe XLVI Olimpiady Historycznej. Komitet organizacyjny tych zawodów potwierdził listę osób, które przeszły pomyślnie zawody szkolne. Polegały one na napisaniu pracy badawczej na dany temat, złożeniu egzaminu ustnego z zakresu poziomu rozszerzonego historii w LO oraz pytań z zagadnień z wybranej specjalności i lektur.

wiedza o prawieDobre wieści dotarły do nas z Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawie w Przemyślu. Do etapu okręgowego tegorocznej edycji zakwalifikowały się wszystkie osoby zwycięskie w zawodach szkolnych a mianowicie: Tomasz Ryś, Magdalena Paź, Aleksandra Tomczak i Weronika Skitał. Wszyscy reprezentanci Hetmana w tej edycji Olimpiady uczą się w klasie trzeciej. Zawody okręgowe odbędą się 29 lutego 2020 r. w I LO w Przemyślu – życzymy samych poprawnych odpowiedzi.

fizykaKomitet Główny Olimpiady Fizycznej ustalił wysokość progu kwalifikacji i zatwierdził listę zawodników, któzy awansowali do II etapu zawodów 69. Olimpiady Fizycznej. W zaszczytnym gronie znaleźli się również uczniowie klasy maturalnej – Filip Baran i Sebastian Spyrzewski (3d). I etap olimpiady składał się dwóch części i był przeprowadzony na platformie internetowej. Zawodnicy musieli rozwiązać 10 zadań obliczeniowych i 5 zadań wyboru. Cześć druga natomiast składała się z zadań teoretycznych i doświadczalnych. Zawody w II etapie olimpiady odbędą się już 12 stycznia w Rzeszowie. Hetmaniakom serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne zmagania z tą jakże trudną dziedziną nauki.

geografia logoW czwartek, 12 grudnia, dotarły do nas radosne wieści z Komitetu Okręgowego XLVI Olimpiady Geograficznej w Rzeszowie. Do etapu okręgowego zakwalifikowali się następujący uczniowie naszej szkoły: Michał Maciąg (3e), Kornelia Bajda i Bartłomiej Dąchór (2a). Warunkiem kwalifikacji było napisanie pracy badawczej, która musiała być oceniona na minimum 75% punktów. Praca Michała dotyczyła infrastruktury transportowej miasta Tarnobrzega, natomiast Kornelia i Bartłomiej opisywali zmiany środowisku przyrodniczym wywołane działalnością człowieka w naszym regionie. Olimpijczykom życzymy powodzenia w zawodach okręgowych, które odbędą się 8 i 9 lutego 2020r. (UŻ)

oweW roku szkolnym 2019/2020 odbywa się XXXIII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej. Hasło przewodnie bieżącej edycji brzmi „Gospodarka i społeczeństwo w erze czwartej rewolucji przemysłowej”Miło nam zakomunikować, iż do etapu okręgowego olimpiady zakwalifikowali się także uczniowie naszego liceum: Jakub Dryś (kl. I), Jakub Curyło (kl. II), Mateusz Piejko (kl.II), Wojciech Barszcz (kl. II), Jagoda Kucharzyk (kl. III) i Wojciech Furdyna (kl. III). Wszystkim serdecznie gratulujemy i trzymamy za nich kciuki w dalszych zmaganiach olimpijskich. Uczniowie znaleźli się w wąskiej grupie 29 osób reprezentujących nasze województwo w tej olimpiadzie.

pobrane 2Komitet Główny Olimpiady Chemicznej ustalił wysokość progu kwalifikacji i zatwierdził listę zawodników zakwalifikowanych do II etapu 66. Olimpiady Chemicznej. Wśród zakwalifikowanych znaleźli się dwaj uczniowie Hetmana: Jakub Tomczyk (3b) i Emil Cymer (3b). Zawody II etapu odbędą się 31 stycznia (część teoretyczna) i 1 lutego (część laboratoryjna).

Do II etapu XII Podkarpackiego Konkursu Chemicznego awansowali: Jakub Tomczyk (3b) i Sebastian Spyrzewski (3d).

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach zmagań z tą niezwykle fascynującą dziedziną nauki jaką jest chemia! 

OJAIt is our pleasure to inform that two of our students, Mateusz Piejko (2e) and Łukasz Rybak (3d) have successfully qualified for stage II of Olimpiada Języka Angielskiego. They will be competing against others on January 10, 2020 in Lublin. We wish them both the best of luck! May the force be with them!

logo olimpiady informatycznejOd rana napływają do nas radosne wieści o sukcesach naszych uczniów. Gratulujemy Jankowi Ziętkowi (3d) zakwalifikowania się do drugiego etapu XXVII Olimpiady Informatycznej. By znaleźć się w grupie 375 osób z całej Polski, Janek musiał rozwiązać w formie programów komputerowych pięć bardzo trudnych problemów algorytmicznych. Ocenie podlegała przede wszystkim poprawność rozwiązania, złożoność algorytmu oraz ilość pamięci używanej przez program. Życzymy Jankowi dalszych sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne etapy zmagań olimpijskich.