zlota szkola calosc 2019

Emil CymerW nietypowy sposób postanowił spędzić sobotę, 14 kwietnia, uczeń klasy 1b Emil Cymer. Emil otrzymał zaproszenie z programu ADAMED Smart UP na warsztaty dot. klonowania, prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów, w tym współpracowników Grupy Adamed w profesjonalnie wyposażonych salach laboratoryjnych Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. 

 

Klonowanie zazwyczaj kojarzy się z tworzeniem identycznych genetycznie organizmów, np. klonowaniem ukochanych psów lub kotów lub wręcz stworzeniem udoskonalonych klonów człowieka. W obecnych realiach jest to jednak przede wszystkim wytwarzanie organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). Klonowanie DNA w potocznym rozumieniu oznacza skopiowanie i powielenie określonego odcinka DNA w komórce gospodarza jaką najczęściej jest bakteria Escherichia coli.

         Emil podczas zajęć zapoznał się z teoretycznymi i praktycznymi aspektami klonowania genów. Uczeń aplikuje również do 4 edycji programu. Znalazł się wśród 100 uczniów zaproszonych do rozmów kwalifikacyjnych spośród 9 tysięcy zgłoszeń. Aby dostać zaproszenie na rozmowę, uczestnicy musieli wziąć udział w grze alternatywnej rzeczywistości. Najlepsi gracze zostali poproszeni o przesłanie dokumentów aplikacyjnych. Na ich podstawie Rada Naukowa Programu dokonała wyboru 100 najlepszych kandydatów.

Emilowi życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za udział w kolejnych projektach naukowych! (mc)