zlota szkola calosc 2019

Janek ZiętekW dniach 4-6 kwietnia odbyły się dwuetapowe zawody centralne Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W tym finale, już czterdziestym dziewiątym w historii olimpiady, naszą szkołę, miasto i Podkarpacie reprezentował uczeń klasy II d, Jan Ziętek. Janek wywalczył tytuł finalisty, co jest równoznaczne z wynikiem stuprocentowym, a także zwolnieniem z matury ustnej oraz pisemnej na poziomie podstawowym i rozszerzonym! Tym samym Janek zasilił pokaźne już grono hetmańskich polonistycznych i filozoficznych olimpijczyków. Gratulacje!

 

 

Zawody finałowe składały się z dwóch etapów. Część pisemna odbyła się 4 kwietnia w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie, natomiast część ustna – 6 kwietnia w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Olimpiadzie towarzyszyło interesujące spotkanie z Mistrzem, jednym z najważniejszych współczesnych pisarzy polskich – Wiesławem Myśliwskim. Poprowadziła je dla olimpijczyków dr Karolina Felberg-Sendecka. Jej wspaniały rozmówca przekonywał młodych słuchaczy m.in., że „Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi”. Czyż można lepiej oddać sens pracy humanisty?

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o OLiJP, zajrzyj do „Gońca Hetmańskiego”. Tam swoimi refleksjami na temat książek oraz olimpiady dzieli się autor tegorocznego polonistycznego sukcesu – Janek Ziętek.