zlota szkola calosc 2020

L OLiJPWczoraj był 6 stycznia. Szóstka to, według pitagorejczyków, liczba doskonała. To także liczba stóp daktylicznych w heksametrze i strun w gitarze klasycznej oraz liczbowe oznaczenie oceny celującej… Nam od dziś kojarzyć się będzie jeszcze z grupką humanistek z „Hetmana”, które doskonale poradziły sobie z wymaganiami L Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i zakwalifikowały się do eliminacji okręgowych jubileuszowej, pięćdziesiątej odsłony tej olimpiady. Polonistyczną ekipę tworzą: Iga Domańska (IId), Aleksandra Gorazda (IIe), Zuzanna Grabowska (IIa), Zuzanna Michałowska (IId), Julia Teter (Ia), Izabela Wiater (IIa).

 

Jak mawiał Laozi: „Nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od jednego kroku”. Ten krok odważyły się uczynić nasze olimpijki, prowadząc na etapie szkolnym prace badawcze na temat różnych zjawisk literackich. Iga Domańska i Julia Teter analizowały sposoby prezentacji przestrzeni salonu w twórczości romantyków, Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida. Zjawisku literatury fantasy i jej związkom z eposem poświęciły swoje rozważania Aleksandra Gorazda i Zuzanna Grabowska. Ewolucję gatunku powieści historycznej pomiędzy XIX i XXI wiekiem z uwagą śledziła Izabela Wiater. Zaś Zuzanna Michałowska przyglądała się fenomenowi paryskiej „Kultury” i tworzącym ją wielkim osobowościom.

Dziewczynom gratulujemy awansu, bowiem wiemy, że: „Sukcesu nie da się osiągnąć bez talentu, jasno określonego celu i ciężkiej pracy” (B. Delinsky). Trzymamy kciuki za następny etap olimpijskich zmagań!

Wiecej na:  http://ipid.ur.edu.pl/olijp.php