zlota szkola calosc 2020

XII Turniej Wiedzy PsychologicznejW tę podróż wyruszyło na początku roku szkolnego doborowe piętnastoosobowe grono pod wodzą p. Małgorzaty Chabel. Tak liczna grupa śmiałków zdecydowało się poznawać mechanizmy i prawa rządzące psychiką i zachowaniami ludzkimi w XII Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej organizowanym przez renomowane pismo psychologiczne „Charaktery”. Ich zadaniem było przez kilka miesięcy zapoznać się z fachową literaturą i artykułami z magazynu „Charaktery”. W trakcie spotkań, burzliwych dyskusji, wymiany spostrzeżeń, śmiechu i zażartych polemik z grupy turniejowych ochotników budował się zespół.

Każdy w nim odegrał znaczącą, twórczą rolę. Wspaniale wzbogacały jego prace swoją wiedzą i doświadczeniem finalistki ubiegłorocznej edycji turnieju: Iga Domańska (2d) i Paulina Gawryś (3b).

W I etapie turniejowych rozgrywek wzięło udział w Polsce 1565 osób. Z tej grupy wyłoniono właśnie 100 najlepszych uczestników. Miło nam poinformować, że w tym gronie znalazło się pięć uczennic „Hetmana”: Weronika Rębacz (2c), Maria Malinowska (2d), Kinga Dziewit (3a), Gabriela Kasprowicz (2c), Aleksandra Gorazda (2e). Finał konkursu odbędzie się 4 kwietnia w Warszawie. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Poprosiliśmy kilkoro z zespołu o opinie na temat Turnieju. Czego nauczyli się w trakcie przygotowań do konkursu?

W dzisiejszych czasach mamy problem ze zrozumieniem uczuć drugiego człowieka. Boimy się mówić o własnych przeżyciach. Zapominamy jak wiele potrafi zdziałać rozmowa, zamykamy się w sobie. Turniej pokazał mi jak działa umysł człowieka, i jak wszystko, co robimy, wpływa na nasze zachowanie. Pozwolił mi po prostu, lepiej zrozumieć siebie i drugiego człowieka. (Weronika)

Ten turniej pokazał mi, jak mało wiemy o sobie samych i sprawił, że zaczęłam patrzeć na świat z innej perspektywy. Doświadczyłam czegoś naprawdę ciekawego i niezwykłego. (Gabriela)

Uważam, że konkurs pomógł mi się zorientować w aktualnych statystykach z różnych dziedzin, dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat podświadomych czynności, takich jak np. rodzaj muzyki a osobowość, co więcej dowiedzieć się nieco o osobach ważnych dla świata psychologii. Wreszcie - pozwolił zdobyć wiele informacji tak naprawdę o sobie. (Piotr)

Analizowanie literatury turniejowej pozwala spojrzeć na drobne, rutynowe nieraz zachowania, na które zwykle nie zwracamy uwagi, w nowym świetle i zauważyć zależności pomiędzy niepowiązanymi ze sobą na pierwszy rzut oka decyzjami. Umożliwia również świadomy wgląd w emocje i lepsze zrozumienie procesów zachodzących w psychice własnej i innych. Oczywiście jedynie częściowe, ponieważ nigdy nie będziemy wobec samych siebie oraz innych stuprocentowo obiektywni, a ponadto materiały udostępnione do opracowania w ramach Turnieju Psychologicznego obejmują ograniczony zakres wiedzy. (Aleksandra)

Turniej dał mi na pewno większą wiarę w swoje możliwości i ogromną motywację, żeby iść w tym kierunku dalej. (Marysia).

Relacja z ubiegłorocznego, XI Finału Turnieju Psychologicznego, w którym Inka Rusinek (3b) wywalczyła 4 miejsce: