zlota szkola calosc 2020

orezeW miniony czwartek (5 marca) odbył się finał wojewódzki olimpiady potocznie zwanej „Dziejami Oręża”. Bardzo dobrze zaprezentowali się w nim nasi reprezentanci. Do etapu centralnego awansowali Tomasz Strycharz z kl. I c i Janek Kiełb z klasy I a, niewiele do awansu zabrakło Paulinie Orlińskiej i Maksymilianowi Ciźli, także uczniom klas pierwszych.

Na Janka i Tomka czeka teraz etap pisemny etapu centralnego, który odbędzie się 17 marca. Trzymajmy za nich kciuki, oby matura z historii padła ich łupem już w pierwszej klasie. Maksowi i Paulinie, po udanych doświadczeniach bieżącej edycji, życzmy sukcesów w przyszłym roku.

Zawody polegały na napisaniu testu z wielorakimi zadaniami, dotyczącymi w 75% tematyki bloku zmiennego tegorocznej olimpiady oraz 35% bloku stałego. Blok stały obejmuje program zakresu rozszerzonego historii LO, a program zmienny w tym roku koncentruje się wokół tematyki - „O niepodległość i granice Rzeczypospolitej” - Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922 i wkracza w meandry akademickich rozważań na temat broni, uzbrojenia, pieśni wojskowej i umundurowania żołnierzy. Po napisaniu testu (120 minut) uczniowie zmierzyli się z etapem ustnym zawodów, w którym odpowiadali przed komisją na dwa wylosowane pytania, odnoszące się do tematyki bloku zmiennego i stałego olimpiady. Warto zauważyć, iż Janek i Tomek otrzymali w etapie ustnym oceny bardzo dobre.

Więcej:

http://olimpiadalosyzolnierza.pl/

https://www.ko.rzeszow.pl/dla-dyrektora-i-nauczyciela/wyniki-z-etapu-wojewodzkiego-olimpiady-przedmiotowej-losy-zolnierza-i-dzieje-oreza-polskiego/                                              

(GK)